Jeden z 20 největších diamantů světa byl v pátek prodán za nejvyšší cenu, jaká kdy byla za neopracovaný diamant zaplacena. Kámen o váze 507 karátů koupilo za rekordních 35,3 milionu dolarů (asi 672 milionů korun) luxusní hongkongské klenotnictví. Uvedla to agentura Reuters.

Finální cena zdaleka překročila původní odhady odborníků, kteří diamant ohodnotili na 25 milionů dolarů. "O takový kámen je přirozeně velký zájem. Na diamant takové velikosti nenarazíte moc často," řekl Adonis Pouroulis, ředitel společnosti Petra Diamonds, která diamant prodávala.

Rekordní cena dokládá také kupní sílu na trhu s diamanty a poukazuje na rostoucí čínský trh s diamanty. Podle švýcarského klenotníka Marwana Chatily, jenž se o kámen také ucházel, bude v budoucnu Čína druhým největším trhem s diamanty.

Kámen Cullinan Heritage je devatenáctým největším hrubým diamantem na světě, má vysokou čistotu a podle Chatily je možné z něj vybrousit drahokam o váze 170 až 180 karátů. Cena vybroušeného kamene může několikanásobně překročit jeho původní cenu.

Diamant byl nalezen loni v září v dolu Cullinan v Jižní Africe, ze kterého pochází také největší hrubý diamant světa - Cullinan I. nazývaný také Hvězda Afriky. Váha původního kamene byla 3106 karátů, po opracování byl rozdělen na několik menších kamenů, které nyní zdobí anglické korunovační klenoty.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru