Miliardář Silvio Scaglia se v pátek vzdal italské policii a byl převezen do vazby. Zakladatel druhé největší italské telekomunikační společnosti Fastweb je podezřelý, že spolu s dalšími lidmi v letech 2003 až 2006 přes firemní účty legalizoval výnosy z trestné činnosti. Podnikatel obvinění odmítá.

Scaglia byl podle agentury Reuters zadržen krátce po půlnoci, jen několik minut po tom, co jeho letadlo dosedlo na přistávací dráhu římského letiště Ciampino. Scaglia byl podle svého právního zástupce na obchodní cestě v Karibiku, když na něj byl v Itálii vydán zatykač.

Organizovaný zločin

Scaglia patří k nejbohatším lidem v Itálii a je mezi 56 lidmi, kteří už byli v této souvislosti zatčeni a jsou ve vazbě. Úřady mají podezření, že jsou tito lidé součástí organizovaného zločinu a snažili se legalizovat výnosy z trestné činnosti v objemu více než dvě miliardy eur (zhruba 51,9 miliardy korun).

Podezřelí patrně využívali k údajnému praní špinavých peněz nákup a prodej fiktivních telekomunikačních služeb v zahraničí. K výslechu by měl být Scaglia předveden dnes nebo v sobotu.

V souvislosti se skandálem je vyšetřována jak společnost Fastweb, tak další společnost Sparkle, což je součást skupiny Telecom Italia. Oba podniky obvinění také odmítají a tvrdí, že je naopak poškozuje. Telecom Italia kvůli skandálu odložil zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru