Rakouská Erste Group loni dosáhla čistý zisk 903,4 milionu euro, tedy 23,4 miliardy korun. Provozní zisk 3,77 miliardy eur byl pak nejvyšší v historii skupiny.

"Ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 25,8 procenta,“ uvedla mluvčí Erste Group Hana Cygonková.

Skupina loni výrazně - o 4,9 procenta - snížila administrativní náklady a naopak o 8,3 procenta zvýšila provozní výnosy.

Zisk všude kromě Ukrajiny

Zisku se podařilo dosáhnout všem dceřiným společnostem banky v zemích střední a východní Evropy s výjimkou Ukrajiny. Návratnost kapitálu (ROE) činila 9,1 %.

Česká dcera skupiny, Česká spořitelna, hospodařila se ziskem 12 miliard korun. Proti předchozímu roku to byl pokles o čtvrtinu. Větší propad zaznamenala Slovenská spořitelna. Zisk jí klesl o 79 procent na třicet milionů euro, tedy zhruba 780 milionů korun. Největší bance na Slovensku klesl objem aktiv a má také méně klientů.

Čistý úrokový výnos Erste Group ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o 6,3 procenta na 5,2 miliardy eur. Přispěly k tomu jak stabilní úrokové marže ve všech zemích, tak mírný růst vkladů i pohledávek za klienty.

Výrazně, více než pětinásobně na 585 milionů eur, vzrostl čistý zisk z obchodních operací. "Bylo to způsobeno jednak mimořádně slabým výsledkem v předchozím roce, ale také zlepšením tržního prostředí,“ uvedla mluvčí Erste.

Krize zvýšila počet rizikových úvěrů

Do výsledků výrazně promluvila hospodářská krize. "Tento fakt se u nás projevil především výrazným nárůstem rizikových nákladů," prohlásil předseda představenstva Andreas Treichl.

Rizikové náklady se v roce 2009 zvýšily o 92, procent a překonaly hranici 2 miliardy eur, resp. 161 bazických bodů (2008: 88 bazických bodů) v poměru k průměrným pohledávkám za klienty.

Ale dividenda bude

Banka také o více než polovinu zvedla svůj vlastní kapitál na 12,7 miliardy eur. Ukazatel kapitálové přiměřenosti se zvýšil na 10,8 procenta z 7,2 procenta o rok dříve. "Na základě tohoto pozitivního vývoje navrhne představenstvo valné hromadě dividendu ve výši 0,65 eur na akcii," uvedla Cygonková.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru