Společná měna se včera ocitla pod ještě větším tlakem, a to kvůli sílícím obavám, že Řecko nezvládne svůj rozpočtový deficit. Oslabil také dolar vůči hlavnímu konkurentovi jenu, ale z jiného důvodu než euro. V USA totiž nečekaně stoupl počet lidí žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti.

Kurz eura, který byl ve středu lehce nad 1,36 dolaru, včera klesal až k 1,34 dolaru. Na jeho rychlejším sestupu se výrazně podepsaly také ratingové agentury Standard & Poor's a Moody's. Oznámily, že by mohly v nejbližších měsících zhoršit Řecku rating.

Experti Evropské komise, kteří se v těchto dnech v Aténách seznamují s tím, jak vlastně hodlá tamní vláda letos ušetřit přibližně 10 miliard eur, jsou skeptičtí. Podle nich se Řekům jejich rozpočtový záměr - srazit rozpočtový schodek o čtyři procentní body (z loňských 12,7 procenta) HDP- nezdaří.

"Je velice pravděpodobné, že euro půjde v nejbližších měsících dál dolů," míní David Song z newyorské firmy DailyFX.com.

Dvě varují, třetí vyčkává

Na finančních trzích ve čtvrtek zesílily obavy o Řecko poté, kdy rovnou dvě ratingové agentury upozornily, že této zemi by mohly dále zhoršit ohodnocení jeho úvěrové spolehlivosti.

Americká Standard & Poor´s podle agentury Bloomberg sdělila, že by mohla snížit současný rating (BBB+) koncem března. Její rival Moody´s Investors pak varuje, že týž krok nevylučuje "v nejbližších měsících".

Třetí agentura z proslulého trojlístku, Fitch Ratings, na rozdíl od předešlých dvou sdělila, že dosavadní rating, jejž Řecku přidělila (BBB+), během několika následujících měsíců měnit nehodlá. "Ovšem v případě, nedostaví-li se nějaké velké překvapení," cituje z jejího vyjádření agentura Bloomberg.

Jihovýchodu hrozí nákaza

Neochota investorů nakupovat euro se přenáší i na jiné, méně významné evropské měny. "Investoři by se měli zbavovat hlavně maďarského forintu a nakupovat dolar," doporučuje peněžní ústav Danske Bank.

 

 

Důvod? Rozpočtová krize v Řecku a politické napětí v Turecku (po zatčení dvacítky vysokých důstojníků podezřelých z přípravy puče) mohou vyvolat averzi investorů vůči trhům v celé jihovýchodní Evropě, odpovídá Lars Christensen, hlavní analytik Danske Bank.

Maďarská měna by tak mohla během tří měsíců oslabit ze současných 201 na 210 forintů za americký dolar. Maďarsko je úzce propojeno s jihovýchodní Evropou prostřednictvím mezibankovních vazeb i zahraničního obchodu.