Globální obchod loni klesl o zhruba 12 procent, což byl nejhlubší propad od konce druhé světové války. Uvedl to šéf Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy, dodal však, že obchod začíná oživovat. Propad obchodu způsobila globální ekonomická krize.

Propad je horší, než WTO původně čekala. Dřívější odhady počítaly s poklesem obchodu o deset procent.

Lamy však odmítl poskytnout přesnější výhled na letošní rok. "Určitě je zde oživení. Zda to oživení bude krátkodobé nebo zda bude udržitelné, je zatím těžké odhadnout, ale určitě oživuje," uvedl Lamy.

Šéf WTO rovněž upozornil, že východiskem z krize by mohlo být i uvolnění globálního obchodu a je podle něj nezbytné dokončit katarské kolo jednání o liberalizaci světového obchodu, napsala agentura Reuters.

Katarské kolo rozhovorů bylo zahájeno v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá a mělo být už dávno uzavřeno. Jeho cílem je prohloubit liberalizaci světového obchodu a zpřístupnit světový trh dalším rozvojovým zemím. Neustálé spory a odlišné požadavky velkých ekonomik ale způsobily, že jednání se značně protahují.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru