Stát od dubna 1998 do letošního ledna slíbil investorům ze zpracovatelského průmyslu pobídky v celkové výši bezmála 531 miliard korun. Nejvíce investičních pobídek získaly firmy z Německa a Česka. Naproti tomu investoři od roku 1993 do konce loňského roku oznámili v ČR prostřednictvím agentury CzechInvest investice v předpokládané výši 665,3 miliardy Kč. Vyplývá to z publikace Podnikatelské prostředí a ekonomický růst ČR, kterou vydal Český statistický úřad, a ze statistik CzechInvestu.

Na Německo, které je tradičně největším investorem v ČR, připadly od roku 1998 pobídky v hodnotě 135,5 miliardy korun. U firem z České republiky činí slíbené pobídky 86,9 miliardy korun. Německo tak má na celkových investičních pobídkách podíl 25,5 procenta a ČR 16,4 procenta. Mezi další země s významným podílem patří Japonsko (11,3 procenta) a Nizozemsko (8,8 procenta).

Mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková ve středu řekla, že od roku 1993 do závěru loňského roku investoři v Česku oznámili celkem 1356 investičních projektů v hodnotě 665,3 miliardy korun. Projekty by měly vytvořit 206.338 nových pracovních míst.

Největším příjemcem Středočeský kraj

Regionálně byl největším příjemcem investičních pobídek Středočeský kraj, na který od roku 1998 připadlo 102,7 miliardy korun. Následuje Ústecký kraj (90,2 miliardy korun), kde však byly pobídky rozptýleny do většího počtu firem (102) na rozdíl od středních Čech (75). "Na třetím místě byl podle objemů pobídek kraj Moravskoslezský s 85,1 miliardy korun, které získalo 84 firem," uvedl ČSÚ.

Odvětvově dominuje statistice přislíbených investičních pobídek ve zpracovatelském průmyslu výroba dopravních prostředků, do které směřovalo 48 procent pobídek. Mezi největší investice v Česku patří nošovická automobilka Hyundai či kolínská továrna TPCA.

"Rozsah investičních pobídek v automobilovém průmyslu v ČR vedl nakonec k situaci, že v roce 2008 produkovala Česká republika zhruba stejný počet automobilů jako několikanásobně větší ekonomika italská, a to se všemi důsledky, které má cykličnost výroby aut pro celkovou výkonnost průmyslu a české ekonomiky v době světové hospodářské krize," stojí v publikaci.

Některým příjemcům investičních pobídek nyní hrozí, že je budou muset státu vracet, protože kvůli krizi přišli o zakázky a musejí propouštět. Podle Kocourkové zatím CzechInvest eviduje zhruba šest projektů, jejichž investoři museli pobídky vrátit.

Sleva na dani

Investiční pobídky, které jsou v Česku poskytovány od roku 1998, zahrnují slevu na dani z příjmů právnických osob, finanční podporu nových pracovním míst, školení a rekvalifikace. Jejich součástí je také poskytnutí pozemku vybaveného infrastrukturou za zvýhodněnou cenu a převod pozemku ve vlastnictví státu za zvýhodněnou cenu.

Investiční pobídky ve zpracovatelském průmyslu při rozhodování o umístění investice podle výzkumu poradenské společnosti KPMG ČR zásadně ovlivnily více než třetinu investorů. Bez dotací by se uskutečnilo 27 procent investic na zelené louce.

Hodnota přímých zahraničních investic mířících Česka v posledních letech klesá, jelikož hlavní podíl nyní mají investice zaměřené na výzkum, vývoj a služby, které jsou finančně méně náročné.