Finanční firmy na Wall Street vyplatily loni na odměnách přes 20 miliard dolarů (přes 381 miliard korun). Proti předchozímu roku je to o 17 procent více, uvedl hlavní finanční kontrolor státu New York Thomas DiNapoli.

Bílý dům dodal, že prezident Barack Obama je tím znechucen vzhledem k tomu, že stát loni musel z peněz daňových poplatníků poskytnout na záchranu bankovního sektoru desítky miliard dolarů.

Celkový objem kompenzací v největších firmách na trhu s cennými papíry bude ještě vyšší než uvedená suma a zisky by mohly překonat loňských 55 miliard dolarů, které DiNapoli označil za bezprecedentní sumu. Rok 2008 ale přinesl rekordní ztrátu téměř 43 miliard dolarů.


"Wall Street je pro ekonomiku New Yorku životně důležitý a dolary, které odvětví vytváří, pomáhají finanční bilanci státu," připomněl DiNapoli. Pro většinu Američanů jsou ale tyto bonusy hořkým soustem, které se těžko chápe.

"Daňoví poplatníci je zachraňovali a oni teď zase vydělávají, zatímco mnohé rodiny z New Yorku stále těžko vycházejí s penězi," posteskl si demokrat DiNapoli.

Odhady ukazují, že průměrný bonus byl 124.850 dolarů, když v roce 2008 to bylo podle DiNapoliho úřadu 112 tisíc.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru