Mluvčí ministerstva zahraničí Ma Čao-sü řekl, že čínské zákony útoky hackerů zakazují. Vláda podle něj sáhne k takovým opatřením, aby tento fenomén zastavila.

Ma odmítnul rovněž zprávu amerického listu The New York Times (NYT), který minulý týden napsal, že zmíněný útok hackerů má kořeny ve dvou prestižních čínských školách.

"Zprávy, podle nichž tyto útoky přišly z čínských škol, jsou neodůvodněné," řekl mluvčí na pravidelné tiskové konferenci. "Obvinění, že se v útocích angažovala čínská vláda, jsou nezodpovědná a mají skryté motivy," dodal mluvčí, jehož cituje agentura AP.

Google 12. ledna oznámil, že se spolu s dalšími americkými podniky stal obětí sofistikovaného digitálního útoku, který má s vysokou pravděpodobností původ na čínském území. Experti na počítačovou bezpečnost od té doby zdroj útoku zkoumají, donedávna ale stopy vedly jen k serverům umístěným na Tchaj-wanu.

Google bezprostředně po útoku pohrozil, že z Číny možná odejde. Útok hackerů byl pro Google zřejmě poslední kapkou, i když Google za oficiální důvod svého případného odchodu z Číny uvedl cenzuru.


Google a další internetové firmy, které působí v Číně, musí s tamní vládou spolupracovat na cenzuře a blokovat všechny výsledky vyhledávání, které úřady považují za nežádoucí.

Dohady o odchodu Googlu z Číny nekončí

Na zvláštní postup Googlu v Číně upozorňuje i respektovaný web TechCrunch. "Náš zdroj nás informoval, že s konverzace, kterou vedl po chatu s kamarádem, který pracuje v kancelářích Google China v Šanghaji, vyplynulo, že všichni zaměstnanci Google China dostali nařízené volno," píše web.

Podobnou zprávu ale v lednu přinesla také agentura Bloomberg. Zaměstnanci podle zdroje už nemají přístup ani k firemním počítačům.

I když Google oficiálně odmítá, že už se připravuje na odchod z Číny, TechCrunch s odkazem na své zdroje naznačuje pravý opak. "Řada lidí čeká, že Google.cn už dlouho v provozu nebude," píše web.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru