Počet vydaných platebních karet v loňském roce vzrostl o 1,37 procenta na téměř 9,1 milionu kusů. Přes čtyři pětiny z toho představují debetní karty, které banky vydávají k účtům. Meziročně se naopak snížil počet bankami stále více nabízených kreditních karet. Vyplývá to ze statistiky Sdružení pro bankovní karty (SBK) za loňský rok.

"Lze konstatovat, že po letech růstu počtu nově vydávaných karet trh mírně zpomaluje a spíše je očekávané další intenzivnější používání již vydaných platebních karet," řekl dnes novinářům předseda SBK František Jungr.

Počet kreditních karet se v loňském roce snížil o 1,71 procenta na 1,68 milionu. Kreditní karty tak zatím v Česku cestu do peněženek ve větší míře zatím hledají. Češi totiž mají tento typ karet příliš spojený s úvěrem a zadlužením, za jejich vedení se navíc platí průměrně vyšší poplatky než u debetních karet.

Platby v obchodech válcují výběry z bankomatů

Klienti bank vlastnili ke konci roku 2009 téměř 7,4 milionu debetních karet, meziročně o 2,1 procenta více. Platby kartami u obchodníků loni převýšily výběry z bankomatů, což donedávna ještě neplatilo. Celkem Češi loni využili karty k placení za zboží a služby ve 194,2 milionu případů. Počet výběrů hotovosti z bankomatů byl o téměř 38 milionů případů nižší.

Platební karty lidé v loňském roce používali i pro menší platby, průměrná výše platby se snížila o 7,4 procenta na 1034 korun. Průměrná výše jednoho výběru z bankomatu činila 3.702 korun, meziročně o dvě procenta méně.

Banky nadále zlepšují i zabezpečení platebních karet a již několik let vybavují karty vedle magnetického proužku rovněž čipem. Zatímco na konci roku 2006 byl v Čechách vydáno necelých 3,5 milionu čipových karet, na konci loňského roku to bylo již 7,89 milionu.

Bezpečnost karet

Podle šéfa bezpečnostního výboru SBK Karla Kadlčáka byla významným tématem loňského roku bezpečnost karet spojovaná hlavně s únikem dat ve Španělsku nebo takzvaným skimmingem, tedy kopírováním údajů z karet pomocí speciálních zařízení, která pachatelé umísťují přímo na bankomaty. "České banky věnují bezpečnosti, prevenci a monitoringu dlouhodobě velkou pozornost. Česká republika trvale vykazuje desetkrát nižší úroveň zneužití karet než je evropský průměr," uvedl Kadlčák.

Dále se zvyšuje také počet míst, kde je možné karty využívat. Platit kartou bylo koncem roku 2009 možné na 62.614 místech. Karty přijímalo 2295 internetových obchodníků, zhruba o čtvrtinu více než koncem roku 2008. Počet bankomatů se loni zvýšil o 4,1 procenta na 3679.

Podle Jungra se nyní pro banky otevírá možnost přijít na trh s inovacemi, které by oslovily jak držitele karet tak obchodní sektor. "Takovou inovací mohou být bezkontaktní čipové karty s ideální možností uplatnění u maloobjemových plateb rychlého občerstvení, dopravy, sportu či volnočasových aktivit. Velkou dynamiku pro kartové platby slibuje i nadále internet, který je díky bezpečnostním a technologickým inovacím stále více přístupnější široké veřejnosti," uzavřel Jungr.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru