Důchody ve fondech

4,47 milionu

Čechů si v současnosti spoří v penzijních fondech.

2,62 miliardy

je loňský zisk penzijních fondů.

přes 200 miliard

spravovaly fondy na konci roku2009.

1 - 2 procenta

Je očekávané průměrné zhodnocení za rok 2009.

Tuzemským penzijním fondům loni stoupl zisk o 1,9 miliardy korun na 2,62 miliardy Kč. Na penzi si na konci loňska spořilo 4,47 milionu lidí, o čtyři procenta více než o rok dříve. Výsledky v úterý oznámila Asociace penzijních fondů (APF).

"Základní ekonomické ukazatele v oblasti penzijního připojištění za loňský rok zaznamenaly opětovný nárůst klientů i spravovaného majetku, potvrdily stabilitu systému a zájem občanů o služby penzijních fondů," komentoval data prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok.

"Rostoucí počet účastníků potvrzuje, že penzijní připojištění stále patří mezi velice oblíbené produkty. Popularitu si dlouhodobě udržuje především díky poměrně štědré státní podpoře a možnosti daňových odpočtů," řekl ČTK ředitel zprostředkovatelské společnosti Rentia Tomáš Knebl.

Mladí dávají přenost lepšímu zhodnocení

Analytik společnosti AWD Lukáš Buřík ale míní, že vzhledem k minimálnímu zhodnocení ztrácejí penzijní fondy v posledních letech na atraktivitě. Zejména pro mladší klienty se podle něj najdou efektivnější způsoby, jak zhodnotit peníze a uchovat si určitý životní standard i v důchodovém věku.

To nedávno potvrdila anketa HN mezi řediteli největších penzijních fondů.Na stáří si sice ve fondech spoří více než 4 miliony Čechů, ale ze svých uložených peněz jim neplyne skoro dva roky téměř žádný zisk. V roce 2008 se většina klientů musela spokojit s nulovým výnosem a lepší to nebude ani s "odměnou" za loňský rok.

Výnosy penzijních fondů sice za minulý rok budou vyšší než loňské a u většiny z nich překonají průměrnou inflaci za rok 2009. Ta se však očekává těsně pod jedním procentem, takže i velmi nízké zhodnocení ji překoná.

Zhodnocení penzijních fondů se budou podle dřívějších Rusnokových odhadů pohybovat od nuly do více než tří procent a budou mezi nimi velké rozdíly.Podle dřívějšího zjištění HN ambici připsat více než dvě procenta mají jen ty nejmenší fondy, například Generali PF a Allianz PF.

Za rok 2008 přinesly největší penzijní fondy klientům výnosy těsně nad nulou, průměrná inflace přitom činila 6,3 procenta.

"Výnosy penzijních fondů za rok 2009 příliš nepotěší. Většina fondů nechtěla riskovat a zbavila se části rizikovějších, především akciových investic, které by umožnily vygenerovat příznivější výsledky v podobě vyššího zhodnocení. Ani v dalších letech se nedá očekávat nějaké dramatické zlepšení," upozornil Buřík.

Účty fondů bobtnají

Výsledky penzijních fondů (v mld. Kč)
Rok Zisk
2002 2,27
2003 2,39
2004 3,22
2005 4,57
2006 4,14
2007 4,39
2008 0,7
2009 2,62
Zdroj: Asociace penzijních fondů

Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění převyšuje 70 procent ekonomicky aktivních v ČR, a to bez započtení penzijně připojištěných nad 60 let, kteří tvoří asi pětinu z celkového počtu spořících. Měsíčně loni přibývalo asi 14.500 účastníků spoření. Během roku 2009 byl největší nárůst ve druhém čtvrtletí. Příspěvek zaměstnavatele na své připojištění obdržel na konci roku téměř každý čtvrtý připojištěný.

Také peníze evidované ve prospěch účastníků stále narůstají. Zatímco koncem roku 2008 bylo na jejich účtech 186 miliard Kč, na konci loňského roku to bylo již přes 200 miliard Kč. Celoroční nárůst představoval 14,1 miliardy a měsíční nárůst činil 1,17 miliardy Kč.

Na konzervativní investiční politice penzijních fondů se ani za poslední čtvrtletí loňského roku nic nezměnilo. Nejvíce prostředků účastníků bylo umístěno v dluhopisech (81,5 procenta). Na termínovaných vkladech a účtech jich bylo 11,3 procenta a do akcií směřovalo pouze 1,7 procenta investic.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset.