Vláda v pondělí schválila návrh zákona o spotřebitelském úvěru, který například umožňuje klientům odstoupit do 14 dnů od úvěrové smlouvy bez udání důvodů. Norma by také měla zvýšit informovanost klientů žádajících o úvěr. Zákon by měl tak do českého právního řádu převést směrnici EU. Vláda to uvedla na své internetové stránce.

"Nová právní úprava umožní spotřebiteli správně posoudit, zda nabízený spotřebitelský úvěr odpovídá jeho potřebám a aktuálním finančním možnostem," uvedl k návrhu už dříve ministr Vladimír Tošovský.

Všechny informace stejným písmem

Podle zákona budou muset finanční instituce povinnost poskytnout spotřebiteli všechny významné informace v rámci reklamy nebo nabídky. Informace musejí být všechny stejně výrazné, aby se zamezilo praxi, kdy je část zásadních informací napsána malým písmem a spotřebitel některé přehlédne nebo je nepovažuje za důležité. Povinností věřitele, popřípadě zprostředkovatele, je uvést informace i v samotné smlouvě a následně v průběhu plnění smlouvy.

Kromě samotného poskytnutí informací bude navíc věřitel podle materiálu povinen tyto informace spotřebiteli náležitě vysvětlit, a to tak, aby byl spotřebitel schopen posoudit, zda navrhovaná smlouva odpovídá jeho potřebám a finanční situaci.

Zákon dále podrobněji upravuje podmínky předčasného splacení úvěru, kdy věřiteli může být přiznáno pouze právo na odškodnění případných spravedlivých a objektivně odůvodněných nákladů spojených s předčasným splacením úvěru.

Firmy, které úvěry poskytují, budou muset povinně rovněž posuzovat u jednotlivých žadatelů, zda vůbec jsou schopni spotřebitelské úvěry hradit. Pro nepoctivé splátkové firmy počítá zákon s pokutou až do výše pěti milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru