Kterých firem se má týkat podle návrhu, o němž jedná vláda

Ministerstvo financí

ČEZ
České aerolinie
Letiště Praha
ČEPRO
MERO
Česká exportní banka
Exportní garanční a pojišťovací společnost
Explosia
PRISKO
Českomoravská záruční a rozvojová banka
Státní tiskárna cenin
Středisko cenných papírů

Ministerstvo průmyslu

ČEPS
OTE

Ministerstvo dopravy:

České dráhy
Státní fond dopravní infrastruktury
Správa železniční dopravní cesty
Řízení letového provozu
ČD Cargo

Ministerstvo obrany:

Vojenské lesy a statky ČR
LOM PRAHA
Vojenský opravárenský podnik 025 Nový Jičín
VOP-026 Šternberk

Ministerstvo zemědělství:

Lesy České republiky
Povodí Vltavy
Povodí Labe
Povodí Ohře
Povodí Odry
Povodí Moravy
Budějovický Budvar
Podpůrný garanční, rolnický a lesnický fond

Ministerstvo vnitra

Česká pošta

Vláda v pondělí schválila zásady odměňování manažerů státních firem, podle kterých bude například výše odchodného šéfů firem maximálně šestinásobkem průměrného měsíčního výdělku. Zároveň by odměny měly být vázány na výkony a výsledky podniků. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Eduard Janota.

Podle návrhu by měl příslušný ministr určit maximální roční odměnu. Ta bude představovat platový strop, přičemž maximálně polovinu z toho bude tvořit fixní mzda. Minimálně pětina bude navázána na výsledky v posledním roce, 30 procent roční odměny získá manažer zpětně až po třech či pěti letech, a to podle hospodaření firmy v tomto období.

Změna manažerských smluv 

Návrh se týkal zhruba 30 podniků, seznam se však mohl na dnešním jednání vlády ještě změnit. Manažeři společností, jako jsou ČEZ, ČSA, Letiště Praha, České dráhy či MERO, budou mít nárok pouze na plat obvyklý pro jejich post ve srovnatelné firmě v zahraničí.

Změny budou znamenat pro šéfy firem zřejmě změnu manažerských smluv. "Manažer se tomu buď přizpůsobí, nebo odejde," řekl již dříve Janota. Dnes ovšem uvedl, že nepředpokládá, že by některý z manažerů nové podmínky nepřijal. Podle představ ministerstva financí by měla jednotlivá ministerstva projednat změnu smluv se šéfy firem do červnových valných hromad.

Cílem těchto zásad je zabránit nepřiměřenému odměňování vedoucích zaměstnanců a členů orgánů obchodních společností s majetkovou účastí státu nad 33 procent, státních podniků či jiných státních organizací zřízených zákonem nebo ministerstvem. Nová pravidla také mají zvýšit transparentnost odměňování.

Prověření výše platů

Ministerstva respektive jednotliví ministři budou muset informovat každoročně vládu o dosažených výsledcích společností, podniků či jiných státních organizací, na které se tyto zásady budou vztahovat, a o odměnách v nich vyplácených. Návrh stanovuje závaznou strukturu odměňování a zvyšuje odpovědnost za budoucnost společností, podniků či jiných státních organizací.

Změna se dotkne například také šéfa energetické firmy ČEZ Martina Romana, který je jedním z nejlépe placených manažerů u státem vlastněné firmy. Roman si ke zhruba půlmilionovému měsíčnímu platu na takzvaném opčním programu vydělal už asi 600 milionů korun.

Vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra Radiožurnálu řekl, že v usnesení vlády je stanoven první termín, a to 31. října, kdy by MF mělo o aplikaci zásad odměňování manažerů státních firem podat informaci vládě. "Já doufám, že do té doby dojde nejen k prověření té výše (platů), ale zároveň i k úpravám platů a smluv," uvedl Uvíra.

Paralelně s touto akcí probíhá v osmi státních firmách i audit dozorčích rad. Provádí ho firma Industrial Advisors bývalého šéfa automobilky Škoda Auto Vratislava Kulhánka. Již dokončil inspekci ve firmách Čepro, MERO, ČEPS, ČEZ a České dráhy. Zbývá mu návštěva ČSA, Letiště Praha a Lesů ČR. Audit má dokončit do 15. dubna.