Lidé spíše nepodporují rozšíření těžby uhlí v severních Čechách. Myslí si však, že prolomení těžebních limitů by bylo řešením nezaměstnanosti v oblasti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury SANEP. Dotázaní se shodují na tom, že by se o prolomení těžebních limitů mělo rozhodnout v krajském referendu.

S další těžbou v severočeské uhelné pánvi nesouhlasí zhruba 45 procent lidí, více než třetina by naopak byla pro prolomení těžebních limitů. Dvě pětiny dotázaných souhlasí s tím, že zvýšení těžby uhlí je nutné k udržení zaměstnanosti v regionu. "Tento rozpor je možné vysvětlit tím, že jde o typickou hornickou oblast, kde je nejvíce pracovních příležitostí právě v tomto oboru,“ uvádí se v průzkumu.

Většina dotázaných, 72 procent, si myslí, že by o prolomení těžebních limitů na Mostecku měli rozhodnout tamní obyvatelé v krajském referendu. Internetového průzkum společnosti SANEP se 16. až 18. února zúčastnilo 13 539 lidí ve věku 18 až 69 let, z nich byl vybrán reprezentativní vzorek 6 210 respondentů.

Na rozšíření těžby je závislá skupina Czech Coal (dříve Mostecká uhelná), za kterou stojí finančník Pavel Tykač. Bez prolomení limitů na litvínovsku by těžba v tamním lomu ČSA již v roce 2012 klesla o více než polovinu a v roce 2021 by musela být ukončena.

V dobývacím prostoru této lokality jsou zásoby 773 milionů tun uhlí. V případě rozšíření těžby za limity by bylo možné vytěžit minimálně 287 milionů tun, to by životnost lomu prodloužilo do roku 2068. V lokalitě lomu ČSA Litvínovské uhelné je nyní do hranice limitů možné vytěžit asi 37 milionů tun uhlí.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru