Lidé spíše nepodporují rozšíření těžby uhlí v severních Čechách. Myslí si však, že prolomení těžebních limitů by bylo řešením nezaměstnanosti v oblasti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury SANEP. Dotázaní se shodují na tom, že by se o prolomení těžebních limitů mělo rozhodnout v krajském referendu.

S další těžbou v severočeské uhelné pánvi nesouhlasí zhruba 45 procent lidí, více než třetina by naopak byla pro prolomení těžebních limitů. Dvě pětiny dotázaných souhlasí s tím, že zvýšení těžby uhlí je nutné k udržení zaměstnanosti v regionu. "Tento rozpor je možné vysvětlit tím, že jde o typickou hornickou oblast, kde je nejvíce pracovních příležitostí právě v tomto oboru,“ uvádí se v průzkumu.

Většina dotázaných, 72 procent, si myslí, že by o prolomení těžebních limitů na Mostecku měli rozhodnout tamní obyvatelé v krajském referendu. Internetového průzkum společnosti SANEP se 16. až 18. února zúčastnilo 13 539 lidí ve věku 18 až 69 let, z nich byl vybrán reprezentativní vzorek 6 210 respondentů.

Na rozšíření těžby je závislá skupina Czech Coal (dříve Mostecká uhelná), za kterou stojí finančník Pavel Tykač. Bez prolomení limitů na litvínovsku by těžba v tamním lomu ČSA již v roce 2012 klesla o více než polovinu a v roce 2021 by musela být ukončena.

V dobývacím prostoru této lokality jsou zásoby 773 milionů tun uhlí. V případě rozšíření těžby za limity by bylo možné vytěžit minimálně 287 milionů tun, to by životnost lomu prodloužilo do roku 2068. V lokalitě lomu ČSA Litvínovské uhelné je nyní do hranice limitů možné vytěžit asi 37 milionů tun uhlí.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru