Japonská automobilka Toyota problém s nechtěným zrychlováním svých aut řešila po stížnostech řidičů již v minulosti. A podle jednoho ze svých dokumentů ušetřila přes 100 milionů dolarů, když přesvědčila americké úřady, že jej vyřeší levným upevněním podlahové krytiny.

Materiál ztíží situaci prezidentovi automobilky Akia Tojody, který se má kvůli bezpečnosti toyot zpovídat tento týden před americkými zákonodárci.

Automobilka k tomu dodala, že jeden dokument nevypovídá o celkovém přístupu firmy k bezpečnosti. Podle amerického ministerstva dopravy ale materiál říká hodně.

Problémy již od roku 2003

Stížnosti na samovolné zrychlování toyot nezávisle na vůli řidiče se v USA objevovaly od roku 2003. Personál Toyoty z Washingtonu přesvědčil americké úřady v roce 2007, aby šetření bezpečnosti kvůli tomuto problému ukončily.

Podle interního podnikového dokumentu, který se k zákonodárcům dostal nyní, washingtonská Toyota ušetřila přes 100 milionů dolarů, když přesvědčila úřady, že se problém vyřeší upevněním krytiny na podlaze.

Tojoda, který je vnukem zakladatele Toyoty, hodlá při svém středečním vystoupení v Kongresu podat "upřímné vysvětlení" problémů, jež vedly ke svolání milionů automobilů k opravě.

Do servisů přes 8 milionů aut 

Za poslední měsíce Toyota svolala do servisů 8,5 milionu aut. Regulátoři v USA jsou přesvědčeni, že je s problémovou podlahovou krytinou spojeno pět úmrtí. Dalších 29 smrtelných případů se prověřuje, napsala agentura Reuters.

V samotných Spojených státech již automobilka svolala přes šest milionů vozů. Podnik v USA čelí kritice, že se svoláváním automobilů začal příliš pozdě a že při něm postupuje příliš pomalu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru