Hokejisté Běloruska zdolali na olympijských hrách ve Vancouveru Německo 5:3 a po prvním bodovém zisku na turnaji si zajistili třetí ve skupině C. V kvalifikaci play off se utkají se Švýcarskem, což je zatím jediná známá dvojice pro vyřazovací část.

Německo dokázalo v závěrečné třetině rychle smazat dvoubrankovou ztrátu, ale v 55. minutě rozhodl v přesilovce Ruslan Salej a výhru Bělorusů ještě pojistil svou druhou trefou v utkání Alexej Kaljužnyj, jenž celkem zaznamenal tři body. Gólem a třemi asistencemi se zaskvěl Sergej Kosticyn, který se s pěti body dostal do čela produktivity turnaje.

První gól Němců na turnaji

Bitvu o to, kdo se vyhne v kvalifikaci play off soupeřům z elitní světové sedmičky, začali lépe Němci. V šesté minutě šel pykat na trestnou lavici Zacharov a hned po třinácti vteřinách využil přesilovou hru obránce Seidenberg. Nabruslil si na levý kruh na Sturmovu přihrávku a zaznamenal vůbec první trefu Němců na turnaji.

V polovině úvodní třetiny nejdříve nepřekonal Kovala z dorážky Hecht a vzápětí se radovali na druhé straně Bělorusové. Ugarov zblokoval Bakosovu střelu, ujel do sóla a blafákem do bekhendu vyrovnal.

Na začátku druhé části se po Müllerově akci neprosadil Sturm, pak při Ugarově trestu prověřil gólmana Kovala český rodák Ficenec. V 29. minutě se radovali z vedení Bělorusové, když si Kaljužnyj pohrál s obranou soupeře a nedal šanci ani brankáři San Jose Greissovi.

Němci vyrovnali během 21 vteřin, ale nestačilo jim to

V závěrečné části nejdříve nevyužili Němci přesilovku a v 49. minutě je podržel Greiss při šanci Ugarova. Za tři minuty už zvýšil na 3:1 Sergej Kosticyn, jenže náskok Bělorusů se rychle rozplynul. Za 31 vteřin skóroval Tripp a za dalších 21 zařídil vyrovnání Goc.

Jenže to nebylo týmu kouče Uweho Kruppa nic platné, protože v 55. minutě se trefil při Sulzerově vyloučení Salej. Výhru ještě pojistil Kaljužnyj. Němci zůstali bez bodu a budou mít pro osmifinálovou část play off druhé nejhorší nasazení po Lotyšsku. Narazí tak na nejhorší tým ze druhých míst.