Předseda ODS Mirek Topolánek v sobotu přiznal, že v době, kdy byl premiérem, vstoupil do jednání o vládní zakázce na obrněné transportéry Pandur. Udělal to prý proto, že odvaha tehdejší lidovecké ministryně obrany Vlasty Parkanové k "jakémukoliv rozhodnutí se blížila nule". Topolánek to řekl po skončení sobotní brněnské ideové konference ODS Vize 2020. Parkanová v sobotním vydání Mladé fronty Dnes (MfD) uvedla, že Topolánek jako premiér na schválení nákupu pandurů spěchal.

"My jsme nemohli tlačit na nákup pandurů, když už byly dávno nakoupeny," prohlásil Topolánek. Řekl, že jeho vláda se dostala k zakázce v době, kdy začaly první technické problémy s pandury a objevilo se podezření, že "ten kontrakt není v pořádku ani z hlediska ceny, ani z hlediska skladby, případně požadavků armády".

"Zabránili jsme arbitráži, zabránili jsme realizaci podezřelého kontraktu, ušetřili jsme ČR šest miliard a můj tlak na Vlastu Parkanovou byl zcela evidentní, protože já jsem tohoto dosáhnout chtěl," sdělil Topolánek

Možná korupce při obchodu

MfD upozornila tento týden na to, že obchod s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr byl možná ovlivněn korupcí. Parkanová po Topolánkově sdělení, že právě ona nese za podezřelý obchod zodpovědnost, pro sobotní vydání listu prohlásila, že Topolánek chtěl, aby zakázku řídil jeho člověk na ministerstvu obrany, kterým byl tehdejší náměstek a současný ministr obrany Martin Barták. Podle listu je právě Barták mezi politiky, jejichž jména zmínili bývalí manažeři Steyru, když MfD informovali o zákulisních dohodách a o provizích pro politické strany.
Topolánek v sobotu řekl, že Barták dostal obchod na starost kvůli své funkci a jazykovým i vyjednávacím schopnostem. Podle něj náměstek Jaroslav Kopřiva, který měl do té doby zakázku v kompetenci, už na ní dále pracovat nemohl, protože byl náměstkem i ve vládě, "která ten podezřelý kontrakt uzavřela".

Předseda ODS prohlásil, že nákup pandurů byl "realizován na jiném politickém půdorysu" a zúčastnily se jej jiné strany, především sociálnědemokratická a lidová.

Reportáž v přestrojení

Kauzu možné korupce při nákupu transportérů od rakouské firmy Steyr rozpoutal reportér MfD, který v přestrojení rozpovídal dva někdejší manažery firmy. Ti připustili, že strany kvůli zakázce dostaly provize.

V souvislosti se zákulisními jednáními zmínili podle MfD jména někdejšího premiéra Stanislava Grosse, za jehož vlády byl tendr v roce 2005 vypsán, někdejšího ministra obrany Karla Kühnla, který s firmou Steyr podepsal první smlouvu za 23,6 miliardy korun, a nynějšího ministra Martina Bartáka, který po sporech a odkladech v roce 2009 jako první náměstek ministryně obrany podepsal definitivní smlouvu na dodání 107 transportérů. Všichni tři politici to popřeli.

Kauzou možné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur se v pátek po čtyřech letech opět začala zabývat protikorupční policie, o věc se zajímá i premiér Jan Fischer, který má v plánu sejít se kvůli tomu v pondělí s ministrem vnitra Martinem Pecinou, policejním prezidentem Oldřichem Martinů a nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou.