Bělorusko, jedna z nejméně reformovaných zemí východního bloku, kde tvrdou rukou od roku 1994 vládne prezident Alexandr Lukašenko, chystá privatizaci části státního majetku. Lukašenko si již i vybral poradce: americkou Rothschild Group.

A v pátek se i sešel s nejvyššími manažery finanční skupiny. "Nechceme od vás jen vaše cenové odhady privatizovaných společností, rádi bychom se toho od vás hodně naučili," řekl prezident při setkání.

Běloruskou ekonomiku v minulém roce výrazně postihl propad poptávky v Rusku a Evropě. Vláda v Minsku se tak musela obrátit na zahraniční zdroje financování, a její vztah k západu je proto vstřícnější.

Hrubý domácí produkt Běloruska se v minulém roce podle oficiálních statistik zvýšil o slabou pětinu procenta. Předcházelo tomu ale pět let, kdy ekonomika země rostla ročně o deset procent.

Na privatizaci běloruské ekonomiky naléhají Mezinárodní měnový fond i Světová banka, které zemi pomáhají poslední vývoj překonat. Prodej státního majetku tyto instituce doporučují Minsku nejen kvůli liberalizaci ekonomiky, ale i státním příjmům.

Minsk loni zprivatizoval pouze BPS Bank a prodal ji největší ruské bance Sberbank za cenu mírně přesahující 280 milionů dolarů. V prosinci pak vláda oznámila, že zřejmě prodá rafinersko-chemický komplex Naftan-Polymer také nějaké ruské společnosti, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru