Lidovci, kteří se tři měsíce před parlamentními volbami ve většině průzkumů pohybují na hranici volitelnosti či pod ní, se rozhodli přilákat voliče zejména z menších obcí. Dnes si pozvali na setkání do Prahy 350 starostů, které lákají tím, že by jejich obcím přidali víc peněz.

Má to ale háček: Musí se dostat po volbách do parlamentu, aby mohli svůj návrh na změnu rozpočtového určení daní předložit. Státní kasu by to navíc přišlo na 2,4 miliardy korun.

Menší obce si dlouhodobě stěžují na nepoměr, který panuje v rozdělování peněz obcím od státu. Větší obce a města totiž na hlavu dostávají víc peněz – ale také zajišťují i větší spektrum služeb.

Víc nedostanou jen velká města

Nespravedlnost, kterou pociťují malé obce v systému přerozdělování daní, lze podle místopředsedy lidovců Pavla Horáka napravit snížením počtu pásem, podle nichž se daně rozdělují. Nově by byla tři namísto dosavadních čtyř a zároveň by se koeficient pro nejnižší pásmo navýšil na 1,2 z dosavadní hodnoty 1. Podobně by měly být navýšeny i koeficienty vyšších pásem.

Zachována by měla být pouze pravidla, podle kterých dostávají peníze vybraná větší města - konkrétně Praha, Ostrava, Plzeň a Brno. Uvedené více než dvě miliardy korun, které by změna stála, by do rozpočtu měl přinést další návrh lidovců, který počítá s vyšším zdaněním hazardu. To má vynést čtyři miliardy korun.

Musí projednat až nová sněmovna

Návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní lidovci podle předsedy Cyrila Svobody představují krátce před sněmovními volbami, aby starostové věděli, co mohou od jeho strany očekávat. Podobně by se podle lidovců měli zachovat i ostatní uchazeči o vstup do sněmovny.

Svoboda uvedl, že v současné konstelaci dolní komory by bylo projednávání tohoto návrhu pouze "taškařicí". Poslanci by jej totiž v žádném případě nestihli projednat a schválit.

Téma rozpočtového určení daní bylo vlastní bývalému lidoveckému ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Ten před dvěma lety již jednu změnu přerozdělování daní ve prospěch menších obcí - opět na úkor státního rozpočtu - prosadil. Obce na tom tehdy získaly téměř tři miliardy korun.  

Loni na jaře Kalousek křesťanské demokraty opustil, aby založil TOP 09. A jeho nová strana nyní úzce spolupracuje s hnutím Starostové a nezávislí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru