Důchody ve fondech

4,4 milionu

Čechů si v současnosti spoří v penzijních fondech.

196 miliard

Zhruba tolik peněz fondy spravují podle údajů za třetí čtvrtletí 2009.

1 - 2 procenta

Je očekávané průměrné zhodnocení za rok 2009.

Ukládat peníze na stáří do penzijního fondu se přestalo v Česku vyplácet. Fondy v současné době totiž vynášejí méně než běžné způsoby spoření. Většině klientů za loňský rok vydělají jen mezi jedním a dvěma procenty. Vyplývá to z ankety HN mezi řediteli největších penzijních fondů.

Na stáří si ve fondech spoří přes čtyři miliony Čechů. Problémy mají už od roku 2008, kdy se většina klientů musela spokojit s nulovým výnosem. Za loňský rok mají ambici připsat si více než dvě procenta jen ty nejmenší fondy, například Generali PF a Allianz PF.

Penzijní fondy přestávají konkurovat ostatním finančním produktům. Třeba některým podílovým fondům nebo dlouhodobým vkladům, jejichž výnos loni přesáhl i pět procent. Penzijním fondům v řadě případů nepomůže ani to, že klienti mohou čerpat státní podporu ve výši až 1800 korun ročně.

Přitažlivost ztrácejí fondy hlavně pro mladé lidi, kteří mohou peníze postrádat dlouhou dobu, a tak relativně bezpečně investovat například do akciových fondů. Češi už na situaci začali reagovat. Uzavírají méně nových smluv a více vybírají své úspory na stáří. Klientský kmen fondů stále stárne.

Zlepšení situace není na obzoru. „Pokud se nezmění systém, výnosy v dalších letech budou u většiny fondů podobně nízké jako nyní,“ připustil šéf penzijního fondu Aegon Vladimír Bezděk.

Penzijní fondy se totiž během krizového roku 2008 zbavily velké části svých rizikovějších investic, například akcií, které jim umožňovaly víc vydělávat. Nechtěly riskovat, že by se zopakovala situace z předchozích dvou let, kdy kvůli poklesům trhů museli jejich akcionáři doplňovat kapitál celkově ve výši osmi miliard korun.

Nízké výnosy jsou tak daní za jistotu, že vložené peníze klientů v žádném roce neztratí hodnotu. Změnu by mohla přinést jen reforma penzí, o které se mluví už od poloviny 90. let a na jejíž prosazení v Česku apeluje OECD i Evropská komise. Žádné vládě se však dosud nepodařilo ji prosadit. Dnes je jisté, že už to nestihne ani ta současná.

Pracovní skupina ministerstva práce a financí má pro příští vládu připravit několik variant reformy. Uvažuje se například o tom, že by vznikl systém penzijních společností, do kterých by si lidé část platu spořili individuálně, mimo průběžně financovaný systém. Jednou z variant je zrušit garanci aspoň nulového výnosu a zavést tři varianty spoření, ze kterých by si lidé mohli vybrat. Od konzervativních s menším, ale jistějším výnosem, po dynamické, které umožní vyšší výdělek za cenu občasných krátkodobých ztrát.