Neznámý kupec, jenž v lednové dražbě nabídl půl miliardy korun za obří pilu Javořice ze skupiny CE WOOD, od akvizice ustoupil. Oznámila to ředitelka Dražební společnosti Morava Marcela Koutná.

Kupec podle Koutné argumentoval pochybnostmi kolem dražby, které vznesli někteří další zájemci o pilu. Firma navíc ve středu, tedy den před posledním termínem doplacení vydražené sumy, skončila v insolvenčním řízení. „Podrobně nám své důvody odstoupení vysvětlil,“ řekla serveru iHNed.cz Koutná s tím, že ale podrobnosti nemůže sdělovat třetím stranám.

Zájemce, kterého zastupuje advokát Petr Dítě, přitom zaplatil kauci padesát milionů korun. Zda tedy kauce propadne však Koutná odmítla sdělit. „Udělám vyúčtování dražby a budu postupovat podle dražebního zákona,“ řekla pouze.

Brněnský krajský soud do firmy přitom ve středu poslal insolvenčního správce. A to na návrh společnosti Consulting One, která odkoupila pohledávku Javořice a.s. ve výši pouhých 2 545. Ivan Doubrava, šéf dřevařské firmy CE WOOD, které pila patří, je přesvědčen že jde o úmyslné zmaření dražby. „Stali jsme se obětí vyděrače,“ uvedl již ve středu pro ČTK. Consulting One sice tvrdí, že pila dluží více firmám po splatnosti desítky milionů, ale žádný jiný věřitel zatím insolvenční návrh nepodal.

Byla předtím dohoda?

Pila Javořice se měla dražit již loni v listopadu. Firma CE WOOD však aukci zrušila. A to poté, co se v médiích objevily informace, že je už domluveno, že pilu koupí za 950 milionů Lesy ČR. A to přesto, že má podnik mnohem nižší hodnotu.

Lesy by koupí získaly mnohem větší vliv na trhu s dřevem (zatím žádnou pilu nemají), a navíc by si tím stát mohl naklonit CE Wood ve sporech, jež s ním vede.
Bývalý vlastník CE Woodu, německá společnost Inter Trade, totiž zahájil arbitráž vůči Česku. Žádá odškodnění 3,5 miliardy korun za to, že firma byla poškozena v nezákonných tendrech Lesů ČR na lesnické práce. Vedení státního podniku rezolutně popíralo, že by k jakékoliv domluvě mezi ním a společností CE Wood kvůli pile došlo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru