ČSSD podá kvůli aféře kolem nákupu obrněných transportérů Pandur dvě trestní oznámení na neznámého pachatele - jedno pro pomluvu a druhé pro podezření z úplatkářství.

Reportér MfD hovořil v lednu se dvěma někdejšími manažery zbrojovky Steyr, která české armádě dodává 107 transportérů za asi 14,4 miliardy korun.

Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik podle listu označili jako muže s podílem na zákulisních dohodách někdejšího premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse, bývalého ministra obrany Karla Kühnla a nynějšího ministra Martina Bartáka. Ti to popírají. Steyr se zase odmítl vyjadřovat.

Pomsta podnikatelů nebo politický boj?

"Nelze vyloučit, že se jedná pouze o pomstu zneuznaných podnikatelů, nebo o nástroj politického boje politické konkurence či další vykonstruovanou kauzu českých médií," uvedl šéf ČSSD.

Rakouské agentuře APA se ozval jeden z manažerů. Jedlaucnik sdělil, že si s Habitzlem dovolili jen "žert". O tom, že reportéři se kauzou zabývají, se prý dozvěděli předem. Když se na ně "špatně zamaskovaný novinář v utajení" obrátil, řekli mu prý to, co chtěl slyšet. Jejich interpretaci odmítl šéfredaktor deníku Robert Čásenský.

Předseda ČSSD označil za neuvěřitelné, že se opět před volbami nebude vést diskuse o reformách či privatizacích, zdravotnictví a důchodovém systému. "Snahou MfD je podobně jako v krajských volbách v roce 2008, či předtím v roce 2006, dosáhnout toho, aby lidé ve volbách rozhodovali podle toho, jestli jsme ČSSD a já osobně zapálili či nezapálili Průmyslový palác," míní Paroubek, který mohl být podle dnešní MfD dalším z mužů, s nimiž zástupci Steyeru jednali.

Další trestní oznámení kvůli kauze chystá sám za sebe volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, jehož jméno jeden z manažerů také zmínil. Informace deníku opět odmítl i expremiér Gross. "S žádnými cizinci jsem o této věci nejednal. O tom, kdo bude armádě dodávat obrněné transportéry se rozhodovalo v době, kdy jsem byl rok, respektive tři roky mimo politiku. Spojovat mne s touto akvizicí je úplná hloupost," sdělil Gross.

Současný předseda ČSSD zdůraznil, že za dvacet let v politice měl "doslova tisíce pracovních schůzek". Je mu proto "velice líto", že nemůžu vyloučit, zda se někdy se zástupci firmy Steyru někde viděl. Připomněl, že věc je sedm let stará. "Zároveň nechápu, co by v roce 2002 mělo být smyslem takovéto schůzky. V roce 2002 jsem zastával funkci náměstka primátora v Praze, nezastával jsem žádnou pozici ve vládě ani ve vedení sociální demokracie a na rozhodování o této zakázce jsem neměl a ani nemohl mít přímý ani nepřímý vliv," upozornil Paroubek.

Už ve středu Paroubek prohlásil, že případ by měla vyšetřit vláda. Premiéra a odpovědné ministry spravedlnosti a vnitra vyzval, aby "neprodleně sestavili vyšetřovací tým", který by první zprávu o kauze podal do květnových sněmovních voleb.

"Policie i státní zástupci jistě o celé kauze ví a pokud mají konat, pak jistě konají. Není zde nic, co bych mohl řešit já nebo pan premiér," reagoval ministr vnitra Martin Pecina. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek řekl, že útvar v současné době nebude kauzu komentovat.

MfD ve středu napsala, že armádní zakázce na transportéry předcházela smlouva o lobbingu u českých politiků, například u tehdejšího ministra vnitra Grosse. Dnes list popsal podrobnosti z výpovědí někdejších manažerů Steyru, kteří zmínili jména Kühnla a Bartáka. Barták pak smlouvu o Pandurech podepsal jako první náměstek tehdejší šéfky resortu Vlasty Parkanové.

Ministrova mluvčí Lucie Kubovičová poslala obsáhlé prohlášení, kde zdůraznila, že Barták se nikdy nesetkal s těmi představiteli firmy Steyr, s nimiž mluvil reportér MfD. "Ministerstvo obrany tyto osoby považuje za nevěrohodné a jejich chování vnímá jako vysoce pravděpodobně osobně motivovanou hrubou provokaci," dodala Kubovičová.

Odpoledne poslalo ministerstvo obrany další prohlášení. V něm Barták naznačil možnou osobní i finanční motivaci obou rakouských občanů, kteří se prý s firmou Steyr "nerozešli v dobrém". Otázky, kterém jim kladl reportér MfD, pak podle ministra obrany nesou znaky podjatosti. "Celou záležitost považuji za účelovou a diskreditační politickou hru," napsal Barták, kterého do nepolitické úřednické vlády nominovala ODS.

Prohlášení Jiřího Paroubka

1. Znovu opakuji své včerejší stanovisko. Žádám okamžitě o ustavení zvláštního vyšetřovacího týmu, o neprodlené zahájení šetření a okamžité shromáždění důkazů. Požaduji jasné a nezávislé vyšetření kauzy, a to s první zprávou do květnových voleb. Vyšetření této kauzy musí proběhnout v duchu hesla "padni, komu padni". O tom budu zítra hovořit s premiérem Fischerem.

2. Naši právní zástupci připravují trestní oznámení na pány Jedlaucnika a Habitzla, a to jak v České republice, tak v Rakousku za trestný čin podplácení. Z údajů uvedených v MF Dnes je zřejmé, že v případě že jsou jejich slova pravdivá, se mohli na území ČR dopustit trestného činu podplácení.

3. Současně nelze vyloučit, že se jedná pouze o pomstu zneuznaných podnikatelů nebo o nástroj politického boje politické konkurence či další vykonstruovanou kauzu českých médií. Proto pro situaci, že výše zmínění pánové svá slova nedoloží na ně podáváme trestní oznámení za pomluvu a křivé obvinění, a to opět v obou státech.

4. Když byl v roce 2006 výsledek výběrového řízení předložen ministerstvem obrany k formálnímu schválení Vládě ČR, byla jedním z důvodů mého hlasování skutečnost, že v usnesení byla obsažena garance společnosti General Dynamics Corporation se sídlem ve Spojených státech. V této souvislosti chci připomenout, že v tehdejším vedení ministerstva obrany ani v meziresortní výběrové komisi nebyl žádný zástupce sociální demokracie.

Právě USA jsou známy nejpřísnější legislativou na světě, která platí i pro korupci právnických a fyzických osob v zahraničí. Neuměl jsem si představit a neumím si dodnes představit, že by američtí majitelé společnosti souhlasili s jakýmikoliv korupčními či provizními smlouvami. Vyzývám je, aby se ke vzneseným obviněním neprodleně vyjádřili.

5. Za svůj dvacetiletý pracovní život v politice jsem měl doslova tisíce pracovních schůzek a proto je mi v tomto případě velice líto, že nemůžu vyloučit, zda jsem se někdy se zástupci firmy Steyr-Daimler-General Dynamics někde viděl, a to i vzhledem k tomu, že se údajně má jednat o více než sedm let starou událost.

Zároveň nechápu, co by v roce 2002 mělo být smyslem takovéto schůzky. V roce 2002 jsem zastával funkci náměstka primátora v Praze, nezastával jsem žádnou pozici ve vládě ani ve vedení sociální demokracie a na rozhodování o této zakázce jsem neměl a ani nemohl mít přímý ani nepřímý vliv.

Mohu však kategoricky vyloučit, že bych s nimi jednal o podpoře nákupu obrněných transportérů Pandur pro Českou republiku, o podpoře ve výběrovém řízení nebo jakémkoliv zvýhodnění této společnosti či o jakékoliv odměně či provizi pro mě či ČSSD.

Naznačování MF Dnes tímto směrem považuji za sprostou pomluvu. Současně vyzývám MF Dnes, aby jednoznačně odpověděli na otázku, kdo je zmiňovaným pražským politikem.

Přijde mi neuvěřitelné, že opět 100 dnů před volbami nepovedeme diskusi o radikálních asociálních reformách a jejich dopadech na obyčejné lidi či o chystaných privatizacích ve zdravotnictví či důchodovém systému. Snahou MF Dnes je podobně jako v krajských v roce 2008, či předtím v roce 2006, dosáhnout toho, aby lidé ve volbách rozhodovali podle toho, jestli jsme ČSSD a já osobně zapálili či nezapálili Průmyslový palác.

Je to pro nás nepřijatelné a budu žádat po premiérovi Fischerovi, aby ještě do voleb odpověděl, zda se jedná pouze o další z mnoha provokací proti sociální demokracii, nebo zda se opravdu uplácelo a pak musí platit "padni komu padni".