Česká skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera přebírá celý řetězec Eldorado, který je největším prodejcem techniky pro domácnosti v Rusku a ve kterém má PPF už podíl.

"Eldorado dostali Češi," napsal na své titulní straně deník Vědomosti, podle něhož zakladatel a prezident sítě Igor Jakovlev končí s podnikáním v oboru a chystá se stát spolumajitelem ruských hypermarketů s nábytkem Kika. "Spekulace tohoto druhu zásadně nekomentujeme," řekl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Již mají kontrolní podíl

PPF v největší ruské maloobchodní síti prodeje domácích spotřebičů a elektroniky vlastní již více nežo rok kontrolní podíl. Přeměnou dříve poskytnutého úvěru 300 milionů dolarů (tehdy asi 5,2 miliardy korun) na kapitál získala PPF v Eldoradu 50 procent plus jednu akcii. Zajistila také další půl miliardy dolarů pro rozvoj podniku.

Vedomosti tvrdí, že PPF ještě před Novým rokem Jakovlevovi nabídla 100 milionů dolarů (asi 1,9 miliardy korun) za snížení jeho podílu na 25 procent, ale to se mu nezamlouvalo. Ve středu pak "jeden z partnerů PPF" sdělil, že ruský podnikatel a spolupodílník PPF Jiří Šmejc se osobně minulý týden dohodli a teď se transakce dokončuje.

Jakovlevovi zůstane Ukrajina a Kazachstán

Jakovlev prý předá svůj zbylý podíl v Eldoradu za sumu v řádu 100 milionů dolarů a také se mu vrátí developerské projekty společností ADG a RED, jejichž hodnota se před krizí odhadovala na miliardu dolarů a které se měly stát součástí holdingu ECM, řízeného PPF. Jakovlevovi také mají zůstat obchody na Ukrajině a v Kazachstánu.

Eldorado podle listu disponuje více než 650 obchody v 480 ruských městech. Loni utržila 89 miliard rublů, tedy více než 56 miliard korun. Skupina PPF je jednou z největších mezinárodních finančních a investičních skupin v regionu střední a východní Evropy, její aktiva přesahují deset miliard eur. Jejím majoritním vlastníkem je Petr Kellner.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru