Komerční banka vykázala za loňský rok konsolidovaný čistý zisk 11 miliard korun, což byl proti roku 2008 pokles o 16,4 procenta. Snížení zisku ovlivnila hlavně zvýšená tvorba opravných položek k nespláceným úvěrům. V

Představenstvo Komerční banky navrhne dozorčí radě výplatu dividendy ve výši 170 korun na akcii, což je o deset korun méně než loni. Banka by tak na dividendách rozdělila 6,46 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, loni vzrostly o 3,9 procenta na 22,1 miliardy korun. Příjem banky z čistých poplatků a provizí se meziročně snížil o 3,8 procenta na 7,7 miliardy korun.

Loňské výsledky Komerční banky poznamenala ekonomická recese. Celkové náklady rizika loni stouply na 5,4 miliardy korun oproti třem miliardám v roce 2008. To znamená meziroční nárůst o 82,6 procenta. "Po období rychlého zvyšování rizikových nákladů od druhé poloviny roku 2008 zaznamenala Komerční banka stabilizaci ve vývoji v posledních dvou čtvrtletích roku 2009, především v segmentu podniků," uvedla banka v tiskové zprávě.


Z hlavních konkurentů zatím zveřejnila výsledky jen skupina ČSOB, která loni vykázala rekordní zisk 17,4 miliardy korun. Takzvaný udržitelný čistý zisk skupiny ale meziročně klesl o 17 procent na 10,5 miliardy Kč. Česká spořitelna oznámí výsledky za loňský rok 26. února, UniCredit Bank a Raiffeisenbank zveřejní výsledky hospodaření v březnu.

Vlastníkovi Komerční banky, francouzské bance Société Générale, za loňský rok klesl čistý zisk na 678 milionů eur (zhruba 17,4 miliardy Kč) ze dvou miliard eur v roce 2008. Příčinou byly odpisy rizikových aktiv. Ve čtvrtém čtvrtletí banka naopak meziročně zvýšila zisk o 150 procent na 221 milionů eur a překonala odhady.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru