Tuzemští zemědělci chtějí v polovině března uspořádat demonstrace před supermarkety a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. Akce by se měly konat ve všech krajských městech. Celorepublikovou akcí chtějí podle Oldřicha Vašiny z Krizového štábu zemědělců Pardubického kraje upozornit na neutěšený stav oboru a nevýhodné podmínky, které obchodní řetězce určují dodavatelům.

Poslanci zemědělského výboru přitom právě dnes navrhli, že by sněmovna měla farmářům přidat na dorovnání plateb jeden a půl miliardy korun z Pozemkového fondu. Ten má na účtech i s přebytky minulých let téměř čtyři miliardy.

Celkem navíc až 4,5 miliardy

Podle předsedy výboru Jiřího Papeže (ODS) přesun peněz z prostředků fondu nezvýší schodek státního rozpočtu. Stejně tak jej neprohloubí návrh přednesený komunistickým poslancem Pavlem Kováčikem předpokládající navýšení částky na propagaci národní značky potravin Klasa o 150 milionů korun. I ten členové výboru jednohlasně přijali.

Zemědělcům podle původních návrhů kvůli úsporným opatřením ve státním rozpočtu hrozilo, že nedostanou na dorovnání přímých plateb ani korunu. Zářijové navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství umožnilo získání 1,5 miliardy korun. Poslanecká sněmovna pak v prosinci farmářům přidala stejnou částku. I s dnes navrženou sumou by mohli navíc získat čtyři a půl miliardy.

Jak kontrolujete řetězce?

Demonstrovat před antimonopolním úřadem chtějí zemědělci kvůli podmínkám, které nastavují obchodní řetězce pro výkup potravin. Od 1. února přitom platí nový zákon o významné tržní síle, který například říká, že řetězce nesmí zneužívat dominantního postavení, prodávat zboží pod výrobními náklady či musí platit faktury do třiceti dnů. Zemědělci si již úřadu stěžovali na benefity, kterými řetězce podle nich diskriminují mlékárny i zemědělské podniky.

"Půjdeme se před úřad zeptat, co udělal, zda zjistil, že není porušován zákon, který platí od 1. února. A v každém krajském městě na současnou situaci před vybraným supermarketem upozorníme spotřebitele. Mohlo by se na každém místě sejít 100 až 200 lidí," řekl Vašina.

Podle ředitelky Agrární komory v Pardubicích Jarmily Vlasákové demonstrace podporují až dvě třetiny zemědělských podniků i jednotlivě hospodařících farmářů. Mimo jiné jim vadí, že 18 měsíců klesala výkupní cena mléka a sestup zastavila až na konci roku.

Farmářům také vadí, že řetězce diktují dodavatelům podmínky, které jsou pro ně nevýhodné. Často musejí prodávat výrobky pod cenou, pokud si chtějí smlouvy se supermarkety udržet. Zemědělci také upozorňují na to, že řada potravin se do Česka dováží, například za loňské poslední čtvrtletí byla dovezena až pětina sýrů, v případě másla pocházelo z ciziny 30 procent.