Itálie je připravena investovat 450 milionů eur, tedy téměř 12 miliard korun, do přestavby továrny automobilky Fiat na Sicílii, kterou firma hodlá v příštím roce uzavřít. Uvedl to italský ministr průmyslu Claudio Scajola.

Ztrátová továrna zaměstnává 1400 lidí. "Udržení pracovních míst a záchranu přítomnosti průmyslu v tomto regionu nelze ignorovat," řekl ministr. Dodal, že existuje 14 návrhů na přeměnu továrny a že on upřednostňuje ty, které pochází z automobilového sektoru.

Fiat se kvůli plánům na uzavření továrny dostal do sporu s odbory i vládou. Na protest proti chystanému uzavření závodu začátkem měsíce přerušili zaměstnanci Fiatu v celé Itálii na čtyři hodiny práci. Tato akce byla první celostátní stávkou u Fiatu od roku 2004, kdy přišel nastartovat oživení automobilky z těžkých ztrát nový generální ředitel Sergio Marchionne.

Firma nabízí nová místa na severu

Vedení Fiatu rozhodlo, že výroba vozů v sicilské továrně musí být ukončena, protože náklady na přepravu komponentů z hlavních severoitalských závodů společnosti na jih jsou neúnosně vysoké. Výměnou za uzavření továrny Fiat nabídl rozšíření produkce v jiných italských závodech, včetně přesunu výroby modelu Panda z Polska do Itálie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru