V Evropské unii se loni dařilo vyvážet zejména státům, které platí eurem. Zatímco zahraniční obchod celé unie skončil loni v deficitu 105,5 miliardy euro, samotná eurozóna vykázala za loňský rok přebytek zahraničního obchodu 22,3 miliardy eur. Informoval o tom Eurostat.

Exportní výsledky eurozóny i celé unie se přitom v loňském roce výrazně zlepšily. V roce 2008 bilance vývozu a dovozu eurozóny skončila se schodkem 54,7 miliardy eur, zahraniční obchod celé Evropské unie pak zaznamenal deficit 258,4 miliardy eur.

V prosinci zahraniční obchod eurozóny skončil s přebytkem 4,4 miliardy eur, což je o něco lepší výsledek než v listopadu, kdy přebytek činil čtyři miliardy eur. Ve stejném období roku 2008 eurozóna vykázala deficit 1,8 miliardy eur. Stejně jako během celé hospodářské krize v prosinci ve srovnání s listopadem rostl rychleji export (3,1 procenta) než import (1,7 procenta).

S přebytkem 2,5 miliardy eur skončila v prosinci bilance zahraničního obchodu v celé evropské sedmadvacítce. V listopadu 2009 se přitom zahraniční obchod propadl do deficitu 6,8 miliardy eur a v prosinci roku 2008 schodek činil dokonce 11,3 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru