Majiteli ostravských hutí Lakšmí Mittalovi již nic nebrání, aby z firmy vystrnadil problémové minoritní akcionáře. Středisko ccenných papírů totiž na účet jeho holdingu již převedlo čtrnáct procent akcií ArcelorMittal Ostrava, které loni koncem roku koupil od PPF Petra Kellnera.

ArcelorMittal Ostrava na svých webových stránkách již změnu vlastnické atruktury oznámil, když uvedl, že jeho mateřská firma ArcelorMittal Holdings AG již vlastní 96,429 ostravských hutí. Zbytek patří právě drobným akcionářům, z nichž část u soudu napadá to, jakým způsobem majoritní vlastník vyvádí peníze z hutí. Na dokončení převodu upozornila jako první MF Dnes.

Návrh na vytěsnění podáme, říkají hutě

A hutě již přiznaly, že návrh na nucený odkup aklcií od drobných akcionářů podají. Ti totiž majoritnímu vlastníkovi hutí dlouhodobě komplikují život, když protestují proti tomu, že místo vyplácení dividend všem akcionářům si peníze z hutí „vytahuje“ prostřednictvím půjček.

A soud, na který se obrátili, jim koncem ledna dal nečekaně zapravdu a zrušil usnesení loňské valné hromady, která o nevyplacení dividend rozhodla.

Drobní podílníci se na ní hodiny domáhali vysvětlení, proč huť zisk nerozděluje. Manažeři ale jen stále opakovali, že jde o postup pro podnik výhodný. Podle verdiktu soudu tím porušili občanský zákoník i vlastní stanovy.

Huť nevyplácí dividendy od privatizace v roce 2003. Na účtu nerozdělených zisků nashromáždila za tuto dobu 37 miliard korun a většinu z těchto peněz odčerpal majoritní akcionář právě formou půjček.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru