Největší věřitelé USA

(objem držených vládních obligací k 31. 12. 2009)

Japonsko

768,8
miliardy dolarů


Čína

755,4
miliardy dolarů

Zahraniční poptávka po amerických vládních dluhopisech rekordně klesla kvůli čínským prodejům a Čínu na místě největšího věřitele USA předstihlo Japonsko. Informovalo o tom v úterý ministerstvo financí USA.

Zahraniční subjekty prodaly v prosinci americké vládní obligace za 53 miliard dolarů, což převýšilo rekordní prodej 44,5 miliardy dolarů z loňského dubna.

Čína v prosinci prodala vládní dluhopisy USA v hodnotě 34,2 miliardy dolarů. Přestala tak být největším zahraničním vlastníkem amerického dluhu a klesla na druhé místo za Japonsko. Tokio snížilo objem amerických dluhopisů ve svém vlastnictví o 11,5 miliardy dolarů na 768,8 miliardy, zatímco Čína v závěru prosince držela dluhopisy za 755,4 miliardy dolarů. Kdyby trend odprodávání vládních obligací USA pokračoval, mohlo by to snížit jejich ceny.

Americká federální vláda by tak musela platit vyšší úroky v době, kdy se její rozpočtové deficity dostaly na bezprecedentně vysoké úrovně.

Za celý loňský rok se hodnota amerických dluhopisů v zahraničním vlastnictví snížila jen o půl miliardy dolarů. To byl nepatrný pokles proti vzestupu o plných 456 miliard dolarů v roce 2008, kdy globální finanční krize přiměla investory uchylovat se do bezpečí amerických vládních obligací. Díky tomu se úroky z dluhopisů dostaly na rekordní minima a úroky z některých krátkodobých cenných papírů klely dokonce nakrátko do záporného pásma.

Celkový čistý příliv kapitálu do USA dosáhl v prosinci 60,9 miliardy dolarů proti listopadovým 30,7 miliardy USD. Příliv kapitálu do dlouhodobých cenných papírů jako vládních a soukromých dluhopisů však klesl na polovičních 63,3 miliardy USD.

Vysoké objemy amerických dluhopisů v držení Číny a Japonska jsou důsledkem rozsáhlých obchodních deficitů USA s těmito zeměmi. Peníze, jimiž Američané platí za čínské nebo japonské zboží, tyto země z velké části investují právě do amerických vládních dluhopisů a dalších dolarových aktiv.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru