Japonská automobilka Toyota Motor má v plánu v příštích týdnech přerušit několikrát výrobu ve dvou svých závodech ve Spojených státech. Americká pobočka firmy dnes sdělila, že tím reaguje na pokles prodeje poté, co byla nucena svolat miliony vozů k opravě.

Mluvčí Toyoty Mike Goss oznámil, že závod v texaském San Antoniu naplánoval přerušení produkce na týdny od 15. března a 12. dubna. Továrna v Georgetownu ve státě Kentucky bude stát 26. února a možná ještě další tři dny v březnu a dubnu. Toyota podle něj přizpůsobuje produkci proto, aby u jejích dealerů nevznikly příliš vysoké zásoby.

Automobilka v pondělí uvedla, že pro americký trh chystá na březen program výrazných prodejních pobídek. Chce jimi překonat nedůvěru zákazníků po problémech s bezpečností aut.

Toyota loni a minulý měsíc svolala po celém světě k opravám přes osm milionů automobilů několika modelových řad kvůli problémům s nechtěným zrychlováním a v USA kvůli tomu zhruba na dva týdny pozastavila výrobu. Minulý týden oznámila, že kvůli problémům s brzdami svolá k opravě téměř půl milionu vozů Prius a dalších hybridních modelů.

Největší světová automobilka si svou pozici vybudovala díky své pověsti výrobce bezpečných a spolehlivých automobilů za rozumnou cenu. Problémy s plynovými pedály a brzdami však mají na tuto pověst negativní dopad.

USA vyšetřuje Toyotu

Americké vládní úřady navíc v úterý zahájily vyšetřování, které má zjistit, zda japonská automobilka Toyota začala svolávat své vozy k opravám v rozsáhlých akcích z poslední doby včas. Národní úřad pro bezpečnost silniční dopravy (NHTSA) si od Toyoty oficiálně vyžádal dokumenty týkající se výroby, stížností spotřebitelů a dalších aspektů svolávacích akcí, oznámilo dnes ministerstvo dopravy USA.

Toyota ve Spojených státech svolala k opravám loni a minulý měsíc celkem zhruba šest milionů vozů kvůli nezáměrné akceleraci a závadám brzdného systému. Úřady chtějí zjistit, jak a kdy se firma o problémech dozvěděla a jak rychle na ne reagovala.

Po celém světě Toyota kvůli těmto závadám od loňska svolala k opravám přes osm milionů vozů. Americká vláda obdržela stížnosti, podle kterých v automobilech Toyota ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo kvůli náhlému zrychlení 34 lidí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru