Češi se během hospodářské krize naučili vyjednávat o cenách nových bytů. Při jednání s developery tak můžou nakonec koupit nový byt o deset až 20 procent levněji, než za kolik ho stavitel původně nabízel. Tvrdí to odborníci realitní poradenské společnosti King Sturge.

Slevy ale samozřejmě závisí na konkrétní nemovitosti, typu projektu či lokality. "Samozřejmě že jsou projekty, které nezlevňují," poznamenal analytik King Sturge Ondřej Novotný.

Pro kupující je v současnosti klíčová právě cena. Oproti dřívějšku je už tolik nelákají různé další bonusy developerů, například v podobě automobilu k pořízenému bytu.

Starší byty v Praze zlevňují méně

Ceny nových bytů v Česku se podle King Sturge snížily v roce 2009 v průměru o 7,1 procenta, v Praze o 8,2 procenta. Starší byty podle konzultantské firmy zlevnily loni průměrně o 9,4 procenta, v hlavním městě o 5,9 procenta.

"Očekáváme, že v roce 2010 se cenový pokles rezidenčních nemovitostí zastaví. Ke zvýšení cen by mohlo dojít ke konci roku 2010," uvedl Novotný.

Tlak na snížení cen se bude podle odborníků objevovat na trhu i v dalším období. Otázkou prý ale je u jakých projektů. Developerské firmy totiž ve srovnání s minulými roky zahajují výstavbu jen v ojedinělých případech, projekty zatím většinou zůstávají jen na papíře.

Lidé navíc v současnosti upřednostňují nákupy již stojících bytů, nákupy teprve plánovaných nemovitostí téměř ustaly. Na trhu naopak údajně roste podíl nástaveb nebo rekonstrukcí starších bytů.

Banky jsou stále příliš opatrné

Klíče k dalšímu vývoji bytového trhu drží nadále v rukou banky. Týká se to jak podmínek pro hypotéky, tak šancí developerů získat od bank úvěry na nové projekty.

Banky od stavitelů v současnosti pro přidělení úvěru žádají minimálně 30 procent vlastních prostředků a stejný podíl bytů prodaných ještě před zahájením stavby. Podle ředitele společnosti Century 21/Bonus Group Jana Rosáka to ale připomíná začarovaný kruh, protože kupující si zas nekoupí byt v projektu, u kterého není jisté, že se vůbec začne stavět.