Vdova po slavném polském reportérovi Ryszardu Kapuścińském se snaží zabránit vydání jeho biografie. Kniha podle listu Rzeczpospolita obsahuje detaily o spisovatelově spolupráci s komunistickou rozvědkou, o jeho milostných eskapádách a také naznačuje, že části jeho slavných knih nebyly reportáže, ale fikce.

Už druhé polské vydavatelství má problémy s vydáním knihy „Kapuściński non-fiction“, kterou sepsal polský publicista Artur Domoslawski. Alicja Kapuścińska, vdova po cestovateli a novináři, který se proslavil knihami o etiopském císaři (česky Na dvoře krále králů) nebo perském šáhu (česky Na dvoře šáha šáhů), jež mnoho lidí považovalo za alegorie komunistického systému, podala k soudu návrh na předběžné opatření, které by zabránilo vydání knihy.

Ta by měla na pulty knihkupectví přijít začátkem března, ale už několik týdnů je kolem ní rušno, protože vdova obvinila Domoslawského ze zneužití důvěry: pustila ho totiž do rodinných archívů.

Domoslawski ovšem také využil spisu, který na Kapuścińského vedla rozvědka a který nyní spravuje polský Institut národní paměti. To byl důvod, proč od vydání knihy upustil prvotní objednavatel knihy, vydavatelství Znak. Rukopisu se ujalo vydavatelství Svět knihy, které chtěla vdova zažalovat už jednou, ale její první návrh na zákaz nesplňoval podle soudu formální náležitosti.

Alicja Kapuścińská se na radu právníka nechce médiím ke kauze vyjadřovat.

„Jsem šokovaný. Nechce se mi věřit, že žena velkého tvůrce literatury faktu chce za pomoci soudní cenzury zakázat rozšiřování literatury faktu,“ citoval list Rzeczpospolita autora biografie Artura Domoslavského.

 

Související