Devět českých premiér představí pátý ročník festivalu španělských filmů La Película. Uskuteční se od 16. do 21. února v pražském kině Světozor a od 22. do 28. února v brněnském kině Art. Pořadatelé se inspirovali divácky úspěšnými filmy a tituly oceněnými na mezinárodních filmových festivalech.

"Fanouškům nabídneme exkluzivní výběr ze španělské filmové tvorby posledních let. Zajímavá kolekce ilustruje různorodost a bohatost španělské kinematografie, která loni vyprodukovala na 170 celovečerních snímků, hraných i dokumentárních. Zároveň se nezpronevěřuje úrovni, kterou jsme v uplynulých ročnících nastavili," řekl dramaturg David Čeněk, podle nějž program sestavovala česká strana.

Upozornil v něm na oscarového kandidáta, jímž je peruánsko-španělské drama Mléko strachu režisérky Claudie Llosyové.

V programu nechybí ani odlehčené snímky. Například komedie Antonia Banderase Letní déšť, který reprezentuje tu vášnivější stránku jižanské kinematografie. Program festivalu a informace o jednotlivých snímcích zájemci naleznou na adrese www.lapelicula.cz.

Festival pořádají španělské velvyslanectví, Instituto Cervantes v Praze, kino Světozor a Brněnské kulturní centrum. Vstupenky po 90 korunách už jsou v předprodeji.

To nejlepší za poslední tři roky

"Loni na festival přišly čtyři tisíce diváků. Letos je čeká 15 filmů, které vznikly v posledních dvou až třech letech. Tematicky se vrací do historie, ale zabývají se i aktuálními otázkami imigrace, diskriminace žen a dialogu s jinými zeměmi," řekl kulturní rada španělského velvyslanectví Álvaro Díaz Duque. Přehlídku podle něj ve Světozoru doplní výstava fotografií a plakátů.

Zahajovacím snímkem bude drama Návrat do Hansaly, které získalo řadu ocenění včetně tří nominací na výroční ceny Goya, což je španělská obdoba Českého lva.

Mezi tituly, které budou uvedeny v české premiéře, patří například starou legendou prodchnutý film Rybí dítě, skutečnými událostmi inspirované drama Dva životy a historický příběh z počátečního období Frankova režimu Slepé slunečnice. Novinkou bude i Stud - příběh o rodině, která se rozhodla vrátit svého osmiletého adoptivního syna.

Letošní program doplní jako host festivalu režisér filmu Kosmos Diego Fandos. Uveden bude i celovečerní dokument Život a film - labyrintové životopisy Vojtěcha Jasného, který loni zahajoval festival v Jihlavě. Vznikl ve španělsko-české koprodukci a jeho režisér Arkautz Basterra se počítá mezi žáky tohoto jednoho z nejúspěšnějších českých filmařů 60. let.

Související