Prodej nových osobních aut v zemích Evropské unie v lednu vzrostl o 12,9 procenta na 1 058 868 vozů. Zájem o auta podpořilo pokračování programu šrotovného v některých zemích západní Evropy. Data zveřejnila evropská automobilová asociace ACEA.

Vlády v mnoha zemích zavedly v loňském roce šrotovné na podporu automobilového průmyslu, který těžce poškodila ekonomická recese. Za celý loňský rok prodej osobních aut klesl o 1,6 procenta.

Výrobci čekají letos pokles deset procent 

Automobilky se však obávají, že letošní rok bude obtížný, protože šrotovné v některých zemích již skončilo a v dalších skončí v letošním roce. Výrobci očekávají pokles evropského automobilového trhu letos o deset procent.

V zemích západní Evropy, které tvoří 15 starších členských států EU, počet registrací nových aut stoupl o 15,7 procenta. V novějších členských zemích EU, tedy včetně Česka a Slovenska, se počet registrací propadl o 23,5 procenta.

V Německu se lednový prodej snížil o 4,3 procenta. Německo je největším automobilovým trhem v Evropě a šrotovné zde skončilo již na začátku září.

Největší evropská automobilka Volkswagen minulý týden uvedla, že její prodej v lednu sice prudce vzrostl, letošní rok však bude pro automobilky obtížný. Francouzské společnosti PSA Peugeot Citroën a Renault také varovaly, že čekají letos obtížný rok.

Generální ředitel Fiatu Sergio Marchionne odhaduje, že prodej aut v Itálii letos klesne o 350 000 vozů, protože vláda chce podpořit poptávku i v jiných sektorech než v automobilovém. Řada evropských automobilek se potápí v červených číslech. Fiat skončil loni se ztrátou bezmála miliardy eur, švédský Saab, který nevykázal zisk od roku 2001,  zase zachránil prodej novému vlastníku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru