Ministři financí eurozóny se v pondělí večer shodli, že Řecko musí přijmout další nepopulární opatření, když nezafungují ta současná. Zejména by muselo zvýšit daň z přidané hodnoty a více zdanit luxusní zboží či osobní vozy.

„Seznam případných opatření musí řecká vláda předložit do 16. března letošního roku,“ řekl šéf eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Řecko, které tíží obrovské dluhy, již před časem slíbilo, že letos sníží schodek rozpočtu minimálně o čtyři procenta HDP z loňských 12,7 procenta. Tamní vláda kvůli dosažení tohoto cíle hodlá zmrazit například platy státních zaměstnanců či zvýšit věk pro odchod do důchodu. Podle ekonomů, ale i některých evropských politiků ovšem ani to nestačí, aby země snížila rozpočtový deficit pod tři procenta HDP do roku 2012.

Žádná přímá finanční pomoc

"Kde bychom měli dojem, že řecká vláda nemůže splnit tyto cíle, tak přijmou další opatření, o nichž budeme diskutovat v polovině března," uvedl Juncker. Ten také zatím prakticky vyloučil jakoukoliv přímou finanční pomoc Řecku. Pokud by se Řekům nepodařilo deficit snížit a situace by se dále zhoršovala, eurozóna poté podle něj přistoupí k "odhodlané a koordinované akci".

Na stejné formulaci se minulý týden na summitu shodla i celá Evropská unie. Trh přitom očekával konkrétnější výsledek vrcholné schůzky a obecnost prohlášení se projevila i v poklesu eura.

"Finanční trhy se mýlí, když útočí na Řecko, a zcela se mýlí, když si myslí, že jej mohou zničit," komentoval šéf eurozóny vývoj na trzích.

Podle Junckera zatím náprava veřejných financí zcela závisí na řecké vládě. "Řecko je odpovědné za nápravu vlastních veřejných financí. Je to hlavně řecký problém, vnitrostátní problém," dodal.