Info

Dovoz čínské obuvi do Česka loni klesl o zhruba třetinu 100 milionů párů. Podle tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasty Mayerové za to mohou antidumpingová celní opatření Evropské unie a přesun zákazníků ke kvalitní obuvi.

Celkový dovoz obuvi do Česka tak loni klesl ze 161 milionů na 115 milionů párů. Českým ševcům to ale příliš nepomohlo: Tuzemská výroba obuvi totiž poklesla také, byť „jen“ o desetinu na 4,5 milionu párů bot.

Malé firmy výrobu udržely, větší většinou ne

Ekonomická recese v tuzemském obuvnickém průmyslu se podle Mayerová dotkla především větších firem. "Výrobu například ukončila firma Novesta. Jiné, například firma Baťa v Dolním Němčí, ji omezily. Malým firmám se naopak výrobu dařilo udržet a někdy i zvyšovat. Kvůli malému objemu výroby se to ale ve statistikách neprojevilo," dodala. V Česku se podle ní vyrábí především boty s vyšší přidanou hodnotou. Firmy se orientují na dětskou, zdravotní nebo ortopedickou obuv. 

Dovoz obuvi z Číny se zvyšoval pravidelně několik posledních let. Zatímco v roce 2005 se do Česka přivezlo 58,6 milionu párů obuvi, o rok později to bylo 86 milionů a v roce 2008 pak rekordních 143,6 milionu.

Část dovozu putuje dál

"I přes loňský pokles na odhadovaných 100 milionů ale celková spotřeba obuvi na osobu a rok v Česku vychází na osm párů. Ne všechny boty ve skladech se ale prodají, část z nich zřejmě putuje i do dalších zemí. I podle spotřebitelského koše odhadujeme průměrnou spotřebu na čtyři páry za rok," řekla Mayerová.

Zvýšená cla na dovoz usňové obuvi z Číny a Vietnamu platí od roku 2006. Loni v prosinci EU schválila prodloužení jejich platnosti o dalších 15 měsíců. Čína na antidumpingová cla podala počátkem února stížnost na Světovou obchodní organizaci. Průměrná cena jednoho páru obuvi dovezeného loni z Číny do Česka byla 45 korun. Oproti tomu pár obuvi z Itálie se dovážel průměrně za 534 korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru