Počet uživatelů mobilních telefonů se má do konce letošního roku zvýšit na pět miliard. Uvedla to v pondělí Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) přidružená k OSN. Loni mělo mobilní telefon 4,6 miliardy ze zhruba 6,8 miliardy lidí, což znamená, že na tři obyvatele planety připadly dva mobilní telefony.

Lidé také stále více využívají mobilní telefon a další přenosné přístroje pro vysokorychlostní připojení na internet. Do konce roku by počet lidí s širokopásmovým mobilním internetem měl dosáhnout až jedné miliardy. Zvýší se tak z 600 milionů na konci roku 2009. Podle odhadů ITU počet připojení k internetu přes mobilní přístroje, včetně laptopů a chytrých telefonů, pravděpodobně překoná počet připojení k internetu přes nepřenosné osobní počítače v příštích pěti letech.

"Dokonce ani v době ekonomické krize jsme neviděli pokles poptávky po komunikačních službách," uvedl generální tajemník ITU Hamadoun Touré. Mimo jiné je to i díky využití telefonů při zdravotní péči v rozvíjejících se zemích nebo pro bankovní služby, napsala agentura AP.

Počet uživatelů mobilních telefonů překonal počet pevných linek již na přelomu století.

ITU je mezivládní odborná organizace OSN. Jejím cílem je podporovat technický rozvoj telekomunikací a spolupráci v jejich využívání.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru