INFOGRAFIKA: DUBAJ
 
Podívejte se na grafiku (ZVĚTŠIT)
Co patří Dubai World

P&A

Dceřiná společnost mezinárodního provozovatele přístavů DP World. Původně britskou firmu získala Dubaj v roce 2006 za 3,9 miliardy britských liber.

MGM Mirage

Jedna z největších světových společností, která staví, vlastní a provozuje hotely a kasina. V současné době buduje hotelový a odpočinkový komplex City Center v Las Vegas, jehož první část se má otevřít v prosinci. Dubai World v MGM Mirage vlastní 9,5procentní podíl.

HSBC Holding

Největší bankovní skupina na světě, jejíž část Dubai World koupila v roce 2007 prostřednictvím své investiční společnosti Dubai International Financial Centre. Detaily transakce za dvě miliardy USD, kterou se stala největším akcionářem britské investiční banky HSBC, nebyly zveřejněny.

Deutsche Bank

Do německé banky vstoupila rovněž přes svou Dubai International Financial Centre v roce 2007. Nákupem 2,2procentního podílu za zhruba 2,1 miliardy USD se stala pátým největším akcionářem jedné z největších německých bank.

Palmové ostrovy

Unikátní umělé ostrovy ve tvaru palmového stromu, kde měly být postaveny nejluxusnější vily světa. Firma Nakheel, dcera Dubai World, dokončila první, nejmenší ze tří projektovaných, teď se plán zadrhl kvůli propadu cen nemovitostí.

Cirque du Soleil

Světově proslulý cirkus založený v kanadském Montrealu, 20procentní podíl získaly vloni společně dubajské státní firmy z majetku Dubai World Istithmar a Nakheel za nezveřejněnou sumu.

Barneys

Americký řetězec luxusních obchodů za 825 milionů USD koupila firma Istithmar v roce 2007.

Na trh se vrací nervozita kvůli problémům Dubaje. Některé deriváty vystoupily nad úroveň, kde byly v listopadu, když se potíže Dubaje objevily.

Prudce vzhůru se tak vydaly ceny úvěrových swapů, které se nejprve dostaly nad úroveň z listopadu, kdy se problémy kolem Dubaje objevily, a pak vystoupily nejvýše od loňského března.

Nervozitu odstartovaly nedělní informace blízkovýchodního listu Zawya Dow Jones, který napsal, že ústřední dubajský konglomerát Dubai World možná věřitelům nabídne jen asi 60 procent finančních prostředků, které jim dluží,  během sedmi let. Nabídka má být součástí snahy koncernu restrukturalizovat dluhy v objemu zhruba 22 miliard dolarů (asi 421,7 miliardy Kč).

Investory zpráva velmi rozladila a dubajský akciový index v neděli klesl o 4,1 procenta. V propadu pokračuje i v pondělí, kdy podle BBC propadl o dalších 3,5 procenta. Investorům se hlavně nelíbí to, že nemají o plánech Dubai World dostatek informací. Podle agentury Dow Jones reagovali na návrh podrážděně.

"I když to zatím není potvrzeno, 40procentní 'sestřih' je větší, než lidé očekávali. A k tomu je zde ještě přívažek horizontu 7 let. Je to těžká rána pro trhy," cituje BBC Aliho Khana, manažera makléřské firmy Arqaam Capital.

Dvě cesty z krize?

Dubai World údajně zvažuje dvě možnosti, jak restrukturalizaci provést, a nabídka 60 procent je pouze jednou z nich. Alternativní nabídka údajně předkládá výměnu dluhopisů za akcie. Vláda emirátu ale oznámila, že oficiální návrh pro restrukturalizaci dluhů konglomerátu ještě nesestavila. Chce ho předložit koncem dubna.

Zástupci Dubai World se ale k informacím nechtěli vyjadřovat. Investoři už byli značně nervózní z toho, že nemají od dlužníka dost informací, na zprávy o výplatě pouze 60 procent jistiny tak reagovali se zjevnou nevolí.

Cena pětiletých úvěrových swapů (CDS) na dluhopisy dubajské vlády se na finančních trzích dopoledne vyšplhala až na 651 bazických bodů. Je tedy už nad úrovní, kde byla loni v listopadu, když emirát oznámil, že Dubai World chystá restrukturalizaci a zatím nebude splácet úroky z úvěru. Pokud by si tedy někdo chtěl pojistit investici do dluhopisů tohoto koncernu v objemu deseti milionů dolarů, zaplatí za to asi 651.000 dolarů ročně.

Hrozba státního bankrotu se vrací

Emirát Dubaj už v prosinci málem vyhlásil bankrot, protože měl problémy s úhradou splátky z dluhopisů společnosti Nakheel ve výši asi 4,1 miliardy dolarů. Na poslední chvíli Dubaji poskytl finanční injekci sousední emirát Abú Zabí.

Dubaj i Abú Zabí jsou součástí federativního státu Spojené arabské emiráty (SAE). Ten se skládá ze sedmi autonomních emirátů, kde každý má vlastní vládnoucí rodinu. Řada členů těchto rodin má značné podnikatelské zájmy, hranice mezi osobním majetkem vládců a emirátem bývá silně zastřena. Dubaji vládne rodina Maktúmových. SAE jsou třetím největším vývozcem ropy na světě, většina suroviny se ale nachází na území emirátu Abú Zabí.

Dubai World nyní jedná s bankami o odkladu splátek. Celkový dluh kolem 22 miliard dolarů se převážně vztahuje ke dvěma součástem koncernu, a sice k developerské společnosti Nakheel a k podobnému podniku, který se jmenuje Limitless World. Oficiální nabídku Dubai World zatím nepředložil.