Pošta v číslech

3 392

poboček pošty přispělo k tomu, že podnik zřejmě vykáže za rok 2009 dobré výsledky. Čeká se zisk kolem půl miliardy korun při tržbách zhruba 20 miliard.

36 354

zaměstnanců měl státní podnik v loňském roce, což byl roční pokles o necelých pět set lidí. Firma patří k největším zaměstnavatelům v zemi.

Jedna z klíčových státních firem, Česká pošta, se stává stále více doménou manažerů, spojených se sociální demokracií. Nová šéfka pošty Marcela Hrdá jmenovala vrchním ředitelem divize obchodu a marketingu, která je důležitá i pro zadávání zakázek, Michala Kasala. Ten přitom podle informací HN patří k nejštědřejším individuálním sponzorům strany. Například v roce 2008 jí poslal ze své kapsy půl milionu korun - a patřil tak mezi trojici největších individuálních podporovatelů partaje.

Sama Hrdá byla letos v lednu dosazena do čela pošty ministrem vnitra Martinem Pecinou, jenž byl do úřednické vlády nominován ČSSD. Podle kuloárních informací Hrdou protlačil na významný post volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. Znal se s ní ze společného působení ve vedení Českých aerolinií. Také Kasal podle dostupných informací přichází z ČSA, kde byl mimo jiné ředitelem obchodu. Tvrdík už před časem odmítl názor, že si jeho strana do České pošty dosazuje své lidi. I mluvčí pošty Ivo Mravinac nyní popírá, že by Kasal byl jmenován podle stranického klíče. "Generální ředitelka si tak spolupracovníky nevybírá. Pan Kasal je odborníkem a má zkušenosti z obchodu i finančních služeb," říká.

Hrdá: operativní řízení podniku

Nově se ve vedení pošty objeví také Vladimír Měkota, který se stane vrchním ředitelem korporátní služby a řízení zdrojů. Na poštu přichází z Letiště Praha, kde byl výkonným ředitelem pro informační komunikační technologie a Centrální projektovou kancelář.

V nové organizační struktuře pošty, která začne platit od 1. března, Hrdá ruší zároveň pozice dvou dosavadních náměstků. Jejími nejbližšími podřízenými bude pět vrchních ředitelů. Doposud mělo vrcholové vedení pošty osm manažerů. Změny ve vedení České pošty vysvětluje její šéfka nutností operativnějšího řízení podniku.

Nejbližšími pracovníky Marcely Hrdé zůstanou dosavadní vrcholoví manažeři pošty, vrchní ředitel divize poštovní provoz a logistika Petr Zatloukal, vrchní ředitel správy majetku Pavel Purkráb a také vrchní ředitel divize finance a legislativa Pavel Janda.

Hrdá, která vede poštu od ledna, další manažery z bývalého vedení nepropustila. Odpovědnost za jednotlivé odbornosti jim ponechala, avšak byli zařazeni na jiné pozice podle nové struktury.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru