Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v několika dopisech žádal ministerstvo životního prostředí, aby neposílalo Hornímu Jiřetínu peníze na novou kanalizaci a čističku odpadních vod. Tošovský to řekl Radiožurnálu.

Tošovský chce počkat na to, jak dopadnou politická jednání o prolomení těžebních limitů na uhlí. „Podmínky pro výstavbu kanalizace obec splnila už před dvěma lety,“ uvedl rozhlas. Ministerstvo životního prostředí odklad zpochybňuje.

"Mně by připadalo jako plýtvání penězi daňových poplatníků, čili obyvatel tohoto státu, abychom z jedné strany investovali do takovýchto projektů - a já proti nim vůbec nic nemám - a z druhé strany potom za pár let přišli s tím, že tedy všechno tady odsud pryč. To je trošičku nekoncepční," řekl Tošovský.

Záměry severočeské obce schválil i Státní fond životního prostředí (SFŽP), který dotace z evropských fondů přiděluje. Pokud dojde k těžbě, vesnice s 2500 obyvateli zmizí z mapy. A peníze na kanalizaci by se tak podle ministra zbytečně utratily.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale podle ČRo v odpovědi na Tošovského dopis zastavení evropské dotace odmítlo a v reakci napsalo: "Není možné dopředu předpokládat zmaření této investice z důvodu možných budoucích změn limitů těžby." Tošovský přesto žádá, aby SFŽP prověřil, jestli má na výstavbu kanalizace Jiřetín povolení od báňského úřadu, který schvaluje výstavbu v chráněném ložiskovém území.

"My to máme z našeho pohledu jasné. Věci, které bylo potřeba splnit, jsou splněné. Nárok tam na dotaci je," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Závěrečné slovo podle ní má ministerstvo financí, které schvaluje rozhodnutí o poskytnutí dotace. "Ministerstvo financí zatím o žádosti nerozhodlo," sdělil mluvčí Ondřej Jakob. Úřad prý chce od ministerstva životního prostředí doplnit vyjádření ohledně problematiky prolomení územních limitů. To ale dle Krebsové zatím požadavek nedostalo, a nemůže se k němu proto vyjádřit.

Podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta ministerští úředníci dělají vše pro to, aby vesnice přes 200 milionů korun nedostala. "Jedná se tam o to, že ti úředníci, kteří jsou patřičně zalobbováni od těžařů, si neustále vymýšlí věci, ač vědí, že jsou naprosto nesmyslné a že to všechno máme skutečně v pořádku," uvedl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru