Výbuch v oblíbené restauraci v západoindickém městě Púna (známém také jako Pune), způsobila bomba nastražená teroristy. Podle nejnovější bilance výbuch zabil nejméně devět lidí včetně jednoho cizince, jehož národnost nebyla zatím zjištěna. Dalších 57 osob bylo zraněno, z toho někteří těžce. Agentura Reuters píše, že restaurace, kde došlo k výbuchu, leží nedaleko židovského centra chasidského hnutí Chabad Lubavič, které také hojně navštěvují cizinci.

Podle indického ministra vnitra byla nálož umístěna v tašce, kterou někdo v restauraci odložil. Ten novinářům potvrdil, že mezi oběťmi je jeden cizinec, ale jeho státní příslušnost neupřesnil. Policie uvedla, že k explozi došlo v době, kdy byla hojně navštěvovaná prodejna rychlého občerstvení German Bakery plná turistů a cizinců.

Identifikace obětí podle úřadů ještě neskončila, zatím bylo potvrzeno, že o život přišlo šest Indů. Mezi zraněnými je deset cizinců, z toho jsou čtyři Íránci, dva Nepálci, dva Súdánci, jeden Tchajwanec a Němec.

Dosud není jasné, kdo je za výbuch zodpovědný. Podle nejmenovaného vyšetřovatele se pozornost zaměřila na islámskou radikální organizaci Laškare tajjaba sídlící v Pákistánu, jíž se připisují útoky v Bombaji v listopadu 2008, a domácí militantní skupinu zvanou Indičtí mudžahedíni.

Možné vazby útočníků na Pákistán rozhněvaly hinduistické nacionalistické vůdce, kteří se dožadovali zrušení mírových rozhovorů s tímto muslimským sousedem. Na útok zareagoval také pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání, který ho odsoudil.

Sobotní incident je prvním velkým teroristickým útokem v Indii od listopadu 2008, kdy skupina ozbrojenců zaútočila na Bombaj a zabila téměř 170 lidí. Jedním z cílů útočníků bylo i bombajské centrum hnutí Chabad Lubavič.

Související