Centrum Pekingu, rušná ulice u Dělnického stadionu, vyhlášený klub G3. Kromě velkého parketu, na němž tancují spoře oděné dívky, nabízí také několik menších salonků s vlastním parketem i několik salonků pro uzavřenou společnost. Nápisy na stěnách oznamují, že jsou zde oficiálně zakázány prostituce a konzumace drog. Prostředí však svádí k obému.

Podobných podniků je v čínské metropoli i v dalších velkých městech jako máku. Tento je však tak trochu netypický - jeho vlastník vystudoval češtinu, a když klub před pár lety otvíral, přivezl z Česka dívky, které měly svým tancem bavit návštěvníky. Češky však nebyly spokojeny s měsíčním platem 34 tisíc jüanů (přes 94 tisíc korun), a tak je brzy nahradily Rusky.

Kluby působící západním dojmem odpovídají čínským požadavkům, nechybí v nich salonky na tradiční zábavu karaoke. Na většině diskoték se však hraje především elektronická "tuc-tuc" hudba. Na parketu obvykle tancují pouze dívky, muži posedávají kolem, pokuřují a pijí alkohol.

Číňané jsou stále věrní pivu, které je v porovnání s českým mokem velmi slabé, nebo při zvláštních příležitostech tvrdému alkoholu zvanému baijiou. Kvůli chybějícímu žaludečnímu enzymu ovšem nedokážou držet v pití alkoholu krok s cizinci a večer pro ně většinou končí na toaletě.

Na čínském trhu se objevil široký sortiment alkoholických nápojů ze Západu. V podnicích ve velkých městech seženete k pití prakticky všechno.

Mladí Číňané jsou v tomto směru experimentátoři. A protože mají trochu jiné chutě, mnohé nápoje si upravují. Například českou Becherovku, pro ně příliš hořkou, vylepšují sladkým červeným čajem.

Podniky prosperují hlavně díky tomu, že je navštěvují dnešní třicátníci. Generace, jež se narodila na přelomu 80. let, sama sebe nazývá "generací nevolníků" a kterou do svých sítí lapilo pozlátko kreditních karet, automobilů či bytů na úvěr. Právě díky této věkové skupině kluby i v době krize prosperují.


Jako na západě
Mladý pár v jednom z mnoha pekingských klubů napodobujících západní vzory.