Německá automobilka Volkswagen AG dodala v lednu na trh 538 500 vozů, což je o 41 procent více než loni. K růstu přispěly všechny značky ze skupiny, včetně české automobilky Škoda Auto, jejíž prodej stoupl o 55 procent. Největší evropská automobilka však varovala, že navzdory příznivým lednovým výsledkům bude letošní rok obtížný, hlavně proto, že mnoho vlád ukončilo šrotovné.

Prodej hlavní značky VW stoupl o 46 procent na 359 300 vozů, hlavně díky zájmu o modely Golf a Polo. Škoda prodala 54 100 vozů, k růstu české automobilky přispěla vysoká poptávka v Číně. Prodej španělského Seatu se zvýšil o 23 procent na 24 300 vozů.

"Situace na zahraničních automobilových trzích zůstává napjatá," uvedl v prohlášení ředitel prodeje Volkswagenu Christian Klingler. Volkswagen chce do roku 2018 překonat v prodeji japonskou automobilku Toyota Motor a stát se největším prodejcem aut na světě.

Prodej Fordu stoupl

Šéf německé asociace dovozců aut VDIK řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters, že počet registrací nových aut v únoru v Německu kvůli ukončení šrotovného zřejmě klesne o 30 procent. Za celý rok se má počet registrací snížit o jeden milion na 2,8 milionu vozů.

Evropská divize americké automobilky Ford Motor uvedla, že její prodej v 19 nejdůležitějších zemích Evropy stoupl v lednu o 4,2 procenta na 105 300 vozů. společnost zaznamenal nárůst prodeje již osmý měsíc za sebou. Také podle Fordu je však letošní výhled pro evropský trh nejistý kvůli ukončení programů šrotovného.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru