Polský parlament v pátek velkou většinou schválil smlouvu SOFA určující podmínky pobytu amerických vojáků na polském území v souvislosti s plánovaným rozmístěním protiraketového systému Patriot. Má ho obsluhovat stovka amerických vojáků. Američané měli podle původních plánů přivézt patrioty do Polska do konce března, nicméně pravděpodobně se tak stane později.

Šéf prezidentské kanceláře Wladyslaw Stasiak, který byl tento týden na návštěvě ve Washingtonu, neuvedl, kdy by měly protivzdušné rakety v Polsku být.

List Rzeczpospolita ve čtvrtek napsal, že Američané budou po ratifikaci smlouvy SOFA v polském parlamentu potřebovat nejméně 90 dní na přestěhování baterie raket z Německa do Polska. Podle tohoto deníku chtějí USA s vysláním patriotů do Polska počkat do doby, až s Ruskem podepíšou smlouvu o omezení strategických zbraní START II. Washington se totiž prý obává toho, že rozmístění raket v obci Morong, vzdálené jen několik desítek kilometrů od ruské hranice, by vyjednávání o nové smlouvě mohlo zkomplikovat.

Také prý není jisté, že rakety v Polsku po roce 2012 zůstanou na stálo, jak to původně předvídala americká i polská strana.

Rozmístění baterie patriotů přislíbila Varšavě vláda bývalého prezidenta USA George Bushe během jednání o výstavbě protiraketové základny v Polsku a radaru v Česku. Polsko mělo podle úmluvy patrioty získat bez ohledu na to, zda se plány na výstavbu amerického protiraketového štítu ve střední Evropě uskuteční. Nynější šéf Bílého domu Barack Obama od projektu odstoupil, dodávky patriotů ale podpořil.

Místo Bushem plánovaného protiraketového štítu chce Obamova administrativa vybudovat mobilní protiraketový systém. Polsko je připraveno se do něho zapojit, Američané chtějí pozemní prvky nového systému umístit také v Rumunsku.

Pro americké vojáky, kteří budou v Morongu působit, mají podle smlouvy SOFA v době, kdy budou mimo službu a mimo základnu, platit polské zákony. Ve výjimečných případech může Polsko od této výsady ustoupit a voják, který se dostane do křížku se zákonem, by pak mohl podléhat americké jurisdikci. SOFA se týká kromě jiného také zdanění a cel.

Související