Průmyslová výroba v Dánsku loni v prosinci propadla o plných 19,3 procenta. Země s 5,5 miliony obyvatel tak v meziročním srovnání dosáhla v Evropské unii nelichotivého prvenství a o plných sedm procentních bodů předstihla Bulharsko, jež meziročně propadlo o 12,1 procenta.

Evropský statistický úřad Eurostat oznámil, že jen čtyři země sedmadvacetičlenné Evropské unie - Rumunsko, Polsko, Slovinsko a Nizozemsko - hlásí meziročně růst. Celá unie zaznamenala propad průmyslu 4,9 procenta.

Meziměsíčně byl propad již pomalejší: proti listopadu klesla výroba v unii "jen" o 1,9 procenta, pokud počítáme jen země eurozóny tak 1,7 procenta. I zde se na chvostu s propadem 5,2 procenta ocitlo Dánsko. Naopak v šesti zemích unie již průmysl rostl - nejvíce o 2,3 procenta v Litvě, sedm desetin procenta pak hlásí Portugalsko. 

Žebříček se ale ještě změní, protože Eurostat má zatím výsledky jen devatenácti států unie. Data chybí například i od Česka či Rakouska. Není však pravděpodobné, že by některý ze států ještě dánská čísla překonal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru