Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku klesla v meziročním srovnání "pouze“ o 1, 7 procenta. Ekonomičtí analytici v anketě Reuters přitom očekávali o půl procentního bodu horší výsledky. Naopak výsledky proti třetímu čtvrtletí byly předpokladům horší. Zatímco předpovídali slabý růst o dvě desetiny procenta, HDP stagnovalo. Aktuální data zveřejnil německý statistický úřad. Jde ale o tzv. rychlý odhad, který se bude ještě upřesňovat.

Výsledek za poslední čtvrletí odráží podle statistiků pokles investic a spotřeby. Lépe se sice vyvíjel zahraniční obchod, situaci už ale nezachránil.

Německo má největší ekonomiku v Evropě a mimo jiné je na ní závislá řada firem z České republiky. Německo se v polovině roku 2008 propadlo do hospodářské recese, v které setrvalo celý další rok. K růstu se ekonomika vrátila až loni ve druhém čtvrtletí.

Růst ve třetím loňském čtvrtletí statistici potvrdili na 0,7 procenta, ve druhém čtvrtletí růst HDP činil 0,4 procenta. Meziročně ekonomika během třetího čtvrtletí vykazovala pokles o 4,7 procenta, ve druhém čtvrtletí se HDP meziročně propadl o rovných sedm procent.

Německo je silně závislé na zahraničním obchodu, který zajišťuje většinu růstu tamní ekonomiky. Celosvětová krize však loni způsobila prudký pokles poptávky prakticky v celém světě, což na Německo tvrdě dolehlo. Za celý rok 2009 německá ekonomika vykázala propad o rekordních pět procent a země se ocitla v nejhlubší hospodářské recesi od druhé světové války.

Německá vláda očekává, že ekonomika se letos vrátí k růstu, který odhaduje na 1,4 procenta. Berlín spoléhá především na růst exportu a odhaduje, že se zvýší o 5,1 procenta. Ministr hospodářství Rainer Brüderle ale upozorňuje, že oživení ekonomiky zatím není udržitelné.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru