Čísla

5,97 procenta

dosahují výnosy 10letých řeckých státních dluhopisů. Jde o nejvyšší číslo v eurozóně, nedávno však dosahovaly i přes sedm procent. Čím vyšší výnosy, tím dražší dluh.

302 miliard dolarů

činí řecký dluh zahraničním bankám. Zadlužení je největší v eurozóně, podle posledních odhadů Evropské komise vystoupá na konci roku na 124,9 procenta HDP.

Jako už mnohokrát předtím, i ve čtvrtek evropští státníci dokázali, že postrádají schopnost přistoupit k razantním krokům. Společné prohlášení, které mělo uklidnit finanční trhy nervózní ze stavu veřejných financí nejzadluženějších zemí eurozóny, bylo nakonec tak nejasné, že obchodníky ještě více znejistilo.

Společná evropská měna zažívá zřejmě nejtěžší časy ve své jedenáctileté historii a lídři EU se zmohli jen na úřednické konstatování: "Pokud bude potřeba, přistoupí členové eurozóny k rozhodné a společné akci, aby zabezpečili finanční stabilitu v eurozóně jako celku."

Konkrétního plánu, jak pomoci Řecku utlumit spekulativní útoky na finančním trhu, které se rozšířily i na Španělsko a Portugalsko, se však trhy včera nedočkaly. A tak jim nezbývá než čekat do úterka, kdy se mají v Bruselu sejít ministři financí, a doufat, že z nich vypadne něco přesvědčivějšího.

Jasný plán chybí

Absence srozumitelného plánu může nakonec ohrozit celou eurozónu. "Evropští státníci to zvorali. Stejně jako to před rokem a půl zvorala americká administrativa, když představovala plán na záchranu finančního sektoru," říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Nejistota na trzích přitom tento týden několikrát nabyla konkrétních obrysů. Investoři v posledním týdnu vsadili rekordních 7,6 miliardy dolarů na další pokles kurzu eura. Nervozita dorazila i do Česka. Ministerstvo financí ve středu zastavilo prodej dluhopisů k financování státního dluhu, protože investoři požadovali vysoký výnos. A ten už stát nechtěl zaplatit. Pokud se ale situace neuklidní, bude muset stejně ministr sáhnout hlouběji do kapsy.

K obnovení důvěry přitom potřebují investoři jasný a srozumitelný plán, který vyčíslí, kolik peněz bude k dispozici, jak velká bude pomoc a kolik to bude Řecko stát.

"Je potřeba nastavit opravdu striktní pravidla a je třeba je dodržovat. Evropská komise by mohla do Řecka vyslat svého člověka, pokud by na to volení zástupci kvůli politickému rozměru škrtů nestačili," říká analytik firmy Cyrrus Jan Procházka.

Řekové si nicméně věří. "Přejeme si provést všechny reformy, které jsou nutné ke změně fungování veřejného sektoru," říká řecký premiér Jorgos Papandreu. Jeho plán srazit hrozivý dvouciferný deficit státních financí během tří let pod tři procenta evropští lídři vítají. A vyzývají ho, aby už letos schodek klesl o čtyři procenta.

A znovu a znovu opakují, že Evropa přece drží při sobě. "Řecko je součástí Evropské unie a nezůstane opuštěné. Samozřejmě existují pravidla, a ta se musí plnit," uvedla včera německá kancléřka Angela Merkelová.

Koneckonců není ani divu, že Němci jsou při organizování pomoci zadluženému Řecku tak aktivní. Podle posledních dostupných údajů jsou totiž v největší míře zaháčkovány u hříšného trojlístku - Řecko, Španělsko a Portugalsko - právě německé banky. Jde o úvěry v celkové hodnotě 331 miliard dolarů.

Euro zůstane pod tlakem

Někteří komentátoři navíc upozorňují, že ani případná záchrana Řecka neznamená řešení, ale jen oddálení problému. "Socializovaná Evropa se však svým obyvatelům snaží tvrdit, že princip solidarity velí poslat peníze, nechat to být a věřit, že to dobře dopadne. Nevím, jak vy, ale já bych peníze někomu, kdo mi vědomě a dlouhodobě lže, nepůjčil," tvrdí například makléř Patria Direct Petr Žabža.

A sílí také hlasy, že ani výraznější propad eura by nemusel znamenat katastrofu. "Euro zůstane pod tlakem. Na konci roku čekáme kurz 1,27 dolaru za euro. Slabší euro by podpořilo ekonomiku a vývozu do USA a Asie," řekl deníku Handelsblatt hlavní měnový stratég BNP Paribas Hans-Günter Redeker.

Experti nicméně nečekají, že by problémy Řecka či dalších zemí přinesly konec eura. Rozpad společné měny by vyšel Evropu v konečném důsledku na větší balík peněz než jakákoliv záchrana.