David Rath po dvou letech od prezidentské volby odkrývá, proč se po prezidentské volbě tak výrazně rozhádal Jiří Paroubek s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem.

"Měli jsme zprávy, že řada komunistických poslanců v čele s Vojtěchem Filipem chtějí volit Václava Klause a od počátku takto manévrovali. Oni chtěli Václava Klause podpořit, ale báli se to udělat napřímo a transparentně," říká v rozhovoru pro HN David Rath.

Právě po třetím kole třetí prezidentské volby, ve které komunisté nepomohli ČSSD zvolit Jana Švejnara, byly vztahy mezi socialisty a komunisty snad nejhorší v polistopadové historii. Paroubek dokonce tehdy obvinil Filipa z "kolosální neschopnosti". 

HN: Jak probíhala při první prezidentské volbě první noc z pátku na sobotu? Jednal jste s někým?
Jestli si vzpomínám, tak byla ještě kolem půl desáté večer vzrušená výměna názorů mezi námi a komunistickými poslanci, protože tam byla od Vojty Filipa tendence to v uvozovkách odpískat ve stylu: vždyť ten Klaus stejně bude zvolený, tak proč to takhle zdržujeme?

HN: I o vás se ale říkalo, že jste měl v noci "klečet" na některých poslancích ČSSD...
Já určitě ne. V noci jsem s nikým nejednal, na nikom jsem neklečel a byť to byla situace docela vypjatá, tak já jsem v tomhle takový, že beru, že prohry k životu patří. Prostě víte, že někdy vyhrajete, někdy prohrajete a tady jsme měli od začátku nevýhodnou pozici. Navíc ODS brala prezidentskou volbu jako naprosto zásadní prestižní záležitost.

HN: Ale prezidentská volba přece je zásadní prestižní záležitost.
Dobře, ale oni byli ochotní spojit se s lidmi, jako je Miroslav Šlouf. Ještě před volbami mluvil Topolánek o Šloufovi jako o nejodpudivějším stvoření, které chodí po České republice a jako o reprezentantovi nejhorší korupce a komunistického klientelismu a najednou se z něj stal spojenec a kamarád ODS, který bojuje, shání hlasy a snaží se prosadit jejich cíle. ODS byla ochotna do zvolení Klause investovat mnohem více a to i v té korupční rovině. Nejde jen o peníze v igelitkách, ale může být různý nátlak, zastrašování nebo slibování výhod.

HN: A vy můžete vyloučit, že pro vás žádný lobbista nepracoval?
Nevím o tom.

HN: A co Michal Kraus, který se pohyboval na Hradě a netajil se tím, že vyjednává podporu pro ČSSD...
Nevím, s kým vyjednával, ale moc úspěšný asi nebyl.

HN: Věřil jste, že má Jan Švejnar reálnou šanci prezidentskou volbu vyhrát?
Myslím, že měl. Pokud by ho podpořili nezávislí senátoři, tak tu šanci měl.

HN: Jak to probíhalo mezi první a druhou prezidentskou volbou? Tam byl jeden týden času a v úterý Jan Švejnar oznámil, že bude kandidovat i ve druhé volbě. Chtěla sociální demokracie od začátku, aby šel Jan Švejnar i do druhé volby?
Od začátku jsme měli jasnou strategii, že Jan Švejnar by měl jít do všech kol, které budou.

HN: Třeba Martin Bursík, ale i lidé od Jana Švejnara říkají, že vedení ČSSD nechtělo dát pro druhou volbu podporu Janu Švejnarovi. A Jan Švejnar do toho šel a vy jste pak prý řekli: No dobrá, tak toho kandidáta udržíme i do druhého kola.
Nevím, jak si to pamatují oni, ale já si nic podobného nepamatuji. Co já vím, tak ty debaty byly jednoznačné, že Švejnar jako kandidát bude udržený i do druhého kola. Já nevím, s kým Martin Bursík mluvil a kdo mu co sdělil, ale já jsem na našem klubu nezaznamenal žádnou debatu o tom, že by v dalších kolech neměl mít Jan Švejnar naši podporu.

Mnohem větší problém jsme měli s komunistickými poslanci, protože tam jsme měli také zprávy, že řada komunistických poslanců v čele s Vojtěchem Filipem chtějí volit Václava Klause a od počátku takto manévrovali. Oni chtěli Václava Klause podpořit, ale báli se to udělat napřímo a transparentně.

HN: Ale vždyť s vámi nakonec hlasovali komunisté pro veřejnou volbu...
No, ale Vojtěch Filip byl velkým odpůrcem veřejné volby a nakonec to prosadila až většina jejich klubu dokonce proti vůli Vojtěcha Filipa.

HN: Takže myslíte, že Vojtěch Filip chtěl volit Václava Klause?
Z debat mezi vedeními poslaneckých klubů ČSSD a KSČM, kterých jsem byl osobně přítomen a kterých se účastnili i předsedové obou stran a z reakcí Vojtěcha Filipa jsem nabyl jednoznačný dojem, že chce zvolit Václava Klause.

HN: To je od sice vás hezké, že nám říkáte, kteří komunisté chtěli zvolit Václava Klause, ale nás by také zajímalo, kdo byl mezi pěti až osmi poslanci ČSSD, kteří chtěli zvednout ruku pro Klause.
Tak nechtějte po mně, abych vyprávěl, kdo z ČSSD chtěl volit Klause...

HN: Dobře. A kdo se tedy nejvíc stavěl proti tajné volbě?
Ti lidé jsou víceméně dost inteligentní na to, že když viděli, že drtivá většina je pro veřejnou volbu, tak si spíš ty názory nechali pro sebe.

HN: A kdo do byl? Tedy kromě Evžena Snítilého...
Já samozřejmě některá ta jména znám, ale nechci tady kolegy nějak denuncovat...

HN: Aha, takže to, kdo chtěl volit Václava Klause, prozradíte jen na komunisty, ale o lidech z ČSSD nic neřeknete...
Běžte se jich sami zeptat, jestli vám to sami potvrdí. Třeba se vám k tomu někdo z nich přizná. Nechtějte po mně, abych teď říkal jejich jména. Ale u některých kolegů si to pamatuji dodnes.

HN: A byli to třeba i lidé z vedení klubu, nebo to byli řadoví poslanci?
Byli to řadoví poslanci.David Rath

HN: Kdyby ta volba byla dnes, volil byste z dvojice Jan Švejnar – Václav Klaus stejně, nebo byste se snažil prosadit jiného kandidáta?
Já sám za sebe bych asi postupoval stejně a volil bych Jana Švejnara.

HN: Proč byste znovu volil Švejnara? Vždyť podporoval americký radar, je to ekonomický liberál... To jsou asi věci, které ČSSD obecně moc nesedí.
Tak byl to člověk, která má nálepku osobnosti, která je nezávislá na politických stranách. A určitě není špatně, aby stál v čele státu politicky nezávislý člověk, který má ke každé straně stejně blízko. Můžeme se lišit v pohledu na americký radar nebo na daně, ale jinak co se týče ústavních pravomocí, tak do toho by Jan Švejnar podle mého názoru nevtahoval své zkušenosti z minula. To jsme brali jako velkou výhodu, protože Václav Klaus do doby, než se politicky na život a na smrt definitivně rozhádal s Topolánkem, vždy ODS lehce nadržoval.

HN: Ale teď už jí zdaleka tolik nenadržuje. A dokonce v některých věcech má bližší názory s Paroubkem než s Topolánkem... Klaus dokonce pomohl Paroubkovi svrhnout Topolánkovu vládu.
Já určitě nejsem ten, kdo rychle mění názory jen proto, že nám někdo pomohl svrhnout vládu. Já si myslím, že Václav Klaus stojí politicky jinde, má úplně jiné zkušenosti, jiné cíle a není z mého pohledu nestranným prezidentem. To, že nás momentálně spojuje odpor k současnému vedení ODS, neznamená, že to spojení je jakkoli pevné a dlouhodobé. Václav Klaus není proti ideji ODS, ale proti současnému vedení, tedy proti Topolánkovi, Langerovi a Nečasovi. Takže pokud by ta nabídka byla stejná, tak budu znovu volit Jana Švejnara, protože ten člověk by nepochybně zajišťoval určitou neutralitu svých postojů.

Je pravda, že paradoxně by při zvolení Jana Švejnara nemusela padnout Topolánkova vláda, protože Václav Klaus k tomu samozřejmě přispěl a paradoxně Švejnar by mohl Topolánkovu vládu zachránit, protože by se k ní choval naprosto nestranně.

HN: Ale přesto byste Švejnara volil...
I dneska bych volil Švejnara. Ale kdybyste samozřejmě dali před dvěma lety na misku vah, jestli volit Klause a položit Topolánkovu vládu, tak by ta odpověď asi byla trochu složitější.