Podle agentury AP by tak bylo možné řešit problém se skladováním energie, s nímž se potýká výroba proudu z takzvaných čistých zdrojů.

Pod pustinou utažské pouště chce soukromá skupina financovat projekt na vyhloubení podzemních zásobníků do obrovského solného ložiska v hloubce 1,6 kilometru. To slibuje vytvoření obří podzemní "baterie". Právě skladování energie je možný způsob, jak zefektivnit výrobu elektřiny ze sluneční energie nebo síly větru.

Bez možnosti skladování elektřiny je totiž výkon solárních a větrných elektráren příliš nevyzpytatelný. Pokud se bude z obnovitelných zdrojů vyrábět příliš velký díl celkové spotřeby elektřiny, mohou vzniknout potíže s vyvažováním zátěže rozvodných sítí.

Nemožnost skladovat energii je jedním z faktorů brzdících rozmach elektřiny z obnovitelných zdrojů, tvrdí vědci z výzkumného centra Sandia National Laboratories v Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko.

Zatím jediné dvě elektrárny na stlačený vzduch v komerčním provozu se nacházejí v McIntoshi v americkém státě Alabama a v německých Brémách. Další projekty se chystají v USA, například v ohijském Nortonu a v Ankeny ve státě Iowa.

Budování prvního rezervoáru na stlačený vzduch má začít do roka

Firma Magnum Energy LLC ze Salt Lake City se chystá zahájit hloubení první sluje během roku. Později chce vytvořit další. Skladovat by se zde mohla energie, kterou vyprodukuje nedaleký větrný park nebo jiné elektrárny v okolí.

Systém by spotřeboval část energie i na zpětné "čerpání" vzduchu. K němu by navíc musel být přidáván zemní plyn, aby směs mohla účinně pohánět expanzní turbíny. Přesto je tato metoda "mnohem efektivnější než konvenční elektrárna", tvrdí Craig Broussard, jeden z partnerů firmy Magnum.


"Z hlediska skladování velkého množství energie, mnoha megawatthodin, je stlačený vzduch levnější než cokoli jiného," potvrdil Paul Denholm z americké národní laboratoře pro obnovitelnou energii v coloradském Boulderu.

Fyzikální vlastnosti solných ložisek v Utahu jsou prý unikátní. Neprostupné sluje budou schopny pojmout objem newyorského mrakodrapu Empire State Building, tvrdí Broussard. Miliardy krychlových metrů skladovací kapacity lze podle něj využít pro stlačený vzduch, ale také na skladování zemního plynu, případně ropy. Dosud ale energetický průmysl funguje jako obchod se zmrzlinou bez mrazícího boxu, upozorňuje expert.