Šéf americké centrální banky Ben Bernanke naznačil plán ukončení podpůrných opatření, tedy nastínění takzvané "exit strategy". Banka podle něj asi nejdřív odčerpá část peněz a pak zvýší sazby. Informovala o tom agentura Reuters.

Americká centrální banka napumpovala do ekonomiky více než jeden bilion dolarů poté, co základní úrokovou sazbu srazila téměř až na nulu, konkrétně na 0,25 procenta. Chtěla tím zabránit vážným ekonomickým dopadům celosvětové finanční krize.

Trh práce v krizi

Zatímco hrubý domácí produkt USA v posledních dvou čtvrtletí zaznamenal zlepšení a rostl, trh práce se potýká s potížemi. Míra nezaměstnanosti už vystoupla na 9,7 procenta.

"Ačkoli v současnosti už americká ekonomika nepotřebuje velké zásahy měnové politiky, v některých ohledech budou muset být finanční podmínky Fedu ještě silně regulovány," uvedl šéf Fedu Ben Bernanke.

Finanční trhy na slova šéfa Fedu nereagovaly dobře. Americké akcie zahájily den mírným růstem, po Bernankových slovech ale prudce oslabily a hlavní indexy ztrácely zhruba 0,8 procenta. Podobně akcie v Evropě smazaly takřka celý předchozí růst. Vzhůru se naopak vydal dolar.

Bernanke měl projev přednést před členy sněmovního výboru pro finanční služby. Instituce ve Washingtonu jsou ale kvůli sněhové kalamitě nyní zavřeny, a projev byl proto odložen. Fed se nicméně rozhodl, že Bernankeho připravený text přesto zveřejní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru