Japonská automobilka Honda Motor svolala kvůli vadným airbagům k opravám dalších 440.000 vozů vyrobených ve Spojených státech a Kanadě. Jde o rozšíření akce z loňského roku, kdy firma svolala k bezplatné opravě asi 514.00 automobilů.

Honda oznámila, že airbagům hrozí roztržení, které mohou způsobit "úlomky kovu“. Ty mohou látku airbagu protrhnout a způsobit řidiči a dalším lidem ve voze zranění nebo i smrt.

Naprostá většina svolávaných vozů je ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Tchaj-wanu a Austrálii. Podle BBC jde na vrub této závady jedenáct zranění a jedno úmrtí.

Honda v prohlášení uvedla: "Nemůžeme plně zaručit, že airbag na straně řidiče u typů, které mají být prohlédnuty v autorizovaných servisech, bude fungovat tak, jak se předpokládá."


Závada se týká modelů Accord, Civic, Odyssey, Pilot, CL, CR-V a Acura TL, vyrobených v letech 2001 a 2002. Honda žádá majitele uvedených značek, aby navštívili autorizované servisy co nejdříve.

Oznámení Hondy přišlo v době, která je pro automobilový průmysl zejména v Japonsku velmi citlivá, a to nejen kvůli dopadům světové hospodářské recese na odbyt. Obavy o bezpečnost vozů vyvolala největší japonská i světová automobilka Toyota, která za poslední rok svolala k opravám kvůli nezáměrné akceleraci a vadnému plynovému pedálu přes osm milionů vozů. Minulý měsíc Toyota celou akci výrazně rozšířila a dokonce pozastavila prodej řady svých modelů na severoamerickém trhu.

V úterý navíc Toyota svolala k opravě více než 400.000 hybridních vozů Prius, které mají potíže s brzdami. Ve Spojených státech tyto závady již vyšetřují výbory Kongresu.


Analytici však upozorňují, že svolávání vozů k opravám je u automobilek běžnou záležitostí a poslední akce Hondy není nijak rozsáhlá. Minulý měsíc například Honda svolala asi 650.000 vozů kvůli potížím s okny.

"I když je důležité, jak automobilky svolávání řeší, myslím, že lidé by si měli dát pozor, aby nereagovali nepřiměřeně na každou takovou akci," řekl agentuře Reuters šéfanalytik firmy Kazaka Securities Jošihiko Tabei. Akcie Hondy na tokijské burze dnes oslabily o 0,2 procenta. Akcie Toyoty, které ve středu mírně zpevnily, kvůli masivní svolávací akci od druhé poloviny ledna ztratily asi pětinu hodnoty. I akcie Hondy po svolání aut na burzách zaznamenaly pokles.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru